Najnowsze wiadomości ze świata

Katastrofa kolejowa może skończyć się eksplozją. Władze wzywają mieszkańców do ewakuacji

Awaria osi spowodowała wykolejenie się pociągu z pięćdziesięcioma wagonami. Władze obawiają się, że w każdej chwili może eksplodować podczepiona do niego cysterna – i wzywają okolicznych mieszkańców do ewakuacji.

Zdarzenie miało miejsce w wiosce East Palestine w stanie Ohio. Doszło tam do wykolejenia się pociągu towarowego z Madison w stanie Illinois do Conway w Pensylwanii. Z torów wypadło ok. 50 wagonów, ale na szczęście jego załoga ani postronni nie odnieśli obrażeń. Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu ujawniła, że powodem katastrofy była awaria mechaniczna jednej z osi. Załoga pociągu została o niej ostrzeżona przez pokładowe systemy bezpieczeństwa, ale było już za późno, żeby cokolwiek zrobić.

Po katastrofie pociąg stanął w płomieniach. Biuro gubernatora Ohio Mike’a DeWine’a ostrzegło, że pożar może spowodować eksplozję jednej z cystern, które ciągnął ten pociąg. Nie ujawniono co się w niej znajduje, ale władze ostrzegły, że w razie wybuchu jej odłamki mogą przelecieć nawet milę (1,6 km). Wezwały też mieszkańców do ewakuacji. Większość już to zrobiła, ale nie wszyscy. Burmistrz Trent Conaway ujawnił, że aresztowano już jednego z mieszkańców, który w nocy podszedł w pobliże wraku – i ostrzegł, że inni również zostaną aresztowani.

Obecnie służby czekają, aż wrak się dopali. Dopóki płonie i istnieje ryzyko eksplozji nikt nie ma zamiaru się do niego zbliżać. Równocześnie monitorowana jest jakość powietrza i prowadzone są działania, które mają uchronić wody gruntowe. Właściciel tego pociągu, Norfolk Southern, powiedział, że z ok. 100 wagonów dwadzieścia zawierało niebezpieczne materiały, a połowa z nich wypadła z torów. Pięć z nich przewoziło chlorek winylu, który jest środkiem kancerogennym. Władze wioski uspokajają jednak mieszkańców, że krótkotrwała ekspozycja nie zwiększy ryzyka dostania raka.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij