Najnowsze wiadomości ze świata

Kara śmierci za krytyczne tweety. Rząd bierze się za media społecznościowe

Muhammad al-Ghamdi został skazany przez sąd w Rijadzie na karę śmierci. Materiał dowodowy w sprawie brata mieszkającego w Londynie uczonego i krytyka saudyjskiego rządu, stanowiły jedynie internetowe wpisy skazanego.

Międzynarodowa organizacja Human Rights Watch, która zajmuje się ochroną praw człowieka, informuje o sprawie 54-letniego, emerytowanego nauczyciela z Arabii Saudyjskiej. Muhammad al-Ghamdi został aresztowany w czerwcu 2022 roku. Według ustaleń aktywistów HRW, brat Saeeda bin Nassera al-Ghamdi islamskiego uczonego na emigracji, znanego z ostrej krytyki saudyjskiego rządu, trafił na 4 miesiące do więziennej izolatki. Podczas przebywania w areszcie odmawiano mu kontaktu z adwokatem. Podczas licznych przesłuchań śledczy wypytywali go o poglądy polityczne i zamieszane przez niego treści na Twitterze.

Mowa o wpisach, które pojawiały się na dwóch prowadzonych przez Saudyjczyka kontach. Ich łączna liczba obserwujących wynosiła zaledwie 10. Na profilach skazanego pojawiło się około 1000 wpisów, które w większości były podaniem dalej innych tweetów.

Jak wskazuje międzynarodowa organizacja HRW 54-latek został skazany na śmierć m.in. za „opisywanie króla lub księcia koronnego w sposób, który podważa religię i prawo”, „popieranie ideologii terrorystycznej” oraz „rozpowszechnianie fałszywych informacji z intencją popełnienia przestępstwa terrorystycznego”. W treści wyroku napisano, że do popełnienia zarzucanych mu czynów miał używać swoich kont w mediach społecznościowych.

W ubiegłym roku w Arabii Saudyjskiej dokonano 147 egzekucji. Tylko 12 marca 2022 roku stracono 81 osobach. W tym roku już 94 razy wykonano wyrok śmierci.

Źródło: stefczyk.info/na podst.RMF FM Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij