Najnowsze wiadomości ze świata

Kapelusz Napoleona trafi na aukcję

Na aukcję w Paryżu trafi kapelusz Napoleona. Dom aukcyjny spodziewa się, że osiągnie ogromną cenę.

Cesarz Francuzów bardzo lubił nakrycia głowy. Szacuje się, że miał ich ok. 120, z czego ok. 20 przetrwało do naszych czasów. Jego ulubionym kapeluszem był tzw. bikorn – dwurożny kapelusz, który pod koniec XVIII wieku był popularny wśród europejskich i amerykańskich oficerów. Napoleon nosił go obróconego o 90 stopni, by było łatwo go rozpoznać na polu bitwy. Ten kapelusz stał się tak ważnym elementem jego wizerunku, że nigdy nie pokazywał się bez niego.

Eksperci szacują, że kapelusz Napoleona zostanie sprzedany za 600 do 800 tysięcy euro. Oprócz niego na tę aukcję trafią inne pamiątki po Napoleonie, które były częścią kolekcji zmarłego w zeszłym roku przemysłowca.

Przedstawiciele domu aukcyjnego Osenat zwracają uwagę, że ten kapelusz ma dobrze udokumentowaną historię. Napoleon miał go na głowie, gdy wrócił do Francji z wygnania z Elby. Przez cały XIX wiek był w posiadaniu rodziny jego kwatermistrza.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij