Najnowsze wiadomości z kraju

Kaczyński z wizytą na polsko-białoruskiej granicy. Zapowiedział rozbudowę zapory

W dalszej perspektywie mamy zamiar rozbudować zaporę wzdłuż granicy; ma objąć wszystkie te miejsca, gdzie nie ma przeszkody wodnej, takiej jak rzeka Bug – zapowiedział w czwartek w Kodniu wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński, który w czwartek wizytował polsko-białoruską granicę, powiedział, że rząd PiS odbudowuje jednostki wojskowe i tworzy nowe. “Najnowsza to jest VI Dywizja; czyli nasza armia, która przedtem składała się tylko z trzech dywizji, będzie miała tych dywizji sześć i z czasem prawdopodobnie będzie jeszcze dywizja zapasowa” – mówił.

Zaznaczył, że jednocześnie rząd umacnia granicę poprzez budowę ogrodzenia na granicy, budowę “różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które mają ułatwić chronienie granicy, a przede wszystkim tę akcję, które powstrzymała atak, który zorganizował (Aleksandr) Łukaszenka niewątpliwie z poparciem (Władimira) Putina”.

Wicepremier podkreślił, że był to atak, który “w słabszej w tej chwili postaci trwa przez cały czas, a który może się w każdej chwili zaostrzyć i przybrać inny charakter, czyli być związanym z obecnością wagnerowców”.

“My chcemy powiedzieć jasno: że my robimy wszystko, co trzeba i co jest wystarczające, by ewentualne prowokacje czy jakieś agresywne przedsięwzięcia groźniejsze niż te poprzednie odeprzeć, odeprzeć z łatwością” – podkreślił Kaczyński.

“Jeśli chodzi o nieco dalszą perspektywę – ale ta dalsza oznacza miesiące i co najwyżej pojedyncze lata a nie jakiś dłuższy okres – mamy zamiar rozbudować ten tzw. płot wzdłuż granicy. On ma objąć wszystkie te miejsca, gdzie go jeszcze w tej chwili nie ma, gdzie nie ma przeszkody wodnej takiej jak Bug. Ale Bug na różne sposoby też ma być dodatkowo zabezpieczony” – mówił prezes PiS.

Kaczyński ocenił, że ta granica stała się w tym momencie tak niebezpieczna, że tego rodzaju zabezpieczenia są konieczne.

Źródło: PAP Autor: Wiktoria Nicałek, Gabriela Bogaczyk
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij