Jarosław Kaczyński Najnowsze wiadomości z kraju

Kaczyński o Pawłowskiej: 461. poseł w Sejmie to non est; nie istnieje

Nie ma 461 posła w Sejmie, to non est; nie istnieje – powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się do przyjęcia przez Monikę Pawłowską mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim. Dodał, że klub PiS musi się zastanowić, co z tym zrobić.

Monika Pawłowska w środę w rozmowie z portalem wp.pl powiedziała, że nikt nie kontaktował się z nią w sprawie wykluczenia jej z partii lub nieprzyjęcia do klubu Prawa i Sprawiedliwości. “Myślę, że jestem przyszłą posłanką Prawa i Sprawiedliwości; liczę na to i będę bardzo zabiegać o to, żebym była przyjęta do klubu PiS” – podkreślała posłanka, która wcześniej zadeklarowała, że obejmie mandat po Mariuszu Kamińskim.

Kaczyński w środę w Sejmie pytany przez dziennikarzy o to, czy PiS przyjmie Pawłowską do klubu odpowiedział, że “nie ma 461 posła w Sejmie”. “To jest non est (łac. nie istnieje)” – podkreślił prezes PiS.

Pytany później o sytuację Pawłowskiej prezes PiS ocenił, że “jest ona szczególna”, gdyż “jest 461. posłem Sejmu, więc musimy się zastanowić co z tym zrobić, bo jeszcze dotąd nic takiego się nie zdarzyło”.

Na uwagę dziennikarza, że PiS prosił Pawłowską, aby ta nie przyjmowała mandatu Kaczyński odparł, że “sytuacja była dynamiczna i pani Pawłowska z niewiadomych powodów niesłychanie się pospieszyła”. Dodał, że nie zna jej dalszych decyzji, a sam fakt przyjęcia jej na indywidualne spotkanie przez marszałka Hołownie “jest czymś niespotykanym zwykle w tych sytuacjach”.

Wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak dodał, że kiedy politycy PiS chcieli spotkać się z Hołownią, to ten zażądał listy posłów, którzy do niego przyjdą. “Także nie jest łatwo spotkać się z marszałkiem Hołownią” – zauważył.

Kaczyński pytany o to, jak odbiera fakt, że jego wola w przypadku Moniki Pawłowskiej i komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego nie jest respektowana odpowiedział: “Spokojnie”. Wcześniej Kaczyński mówił, że Wojciechowski powinien zakończyć swoją misję w związku z protestami rolników.

W kolejnej wypowiedzi Kaczyński odnosząc się do Wojciechowskiego powiedział, że o ile mu wiadomo, ten nie chce podać się do dymisji.

“Pan Wojciechowski przyszedł do nas z ZSL-PSL-u, bo on był też działaczem ZSL-u (Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego – PAP) i to jest dla nas nauczka, że jednak od tych środowisk (trzeba trzymać się – PAP) daleko” – ocenił.

We wtorek wieczorem w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wstąpieniu Moniki Pawłowskiej na wolne poselskie miejsce, w związku z wygaśnięciem mandatu Mariusza Kamińskiego.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij