Najnowsze wiadomości z kraju

Już za kilka dni zmiany dotyczące zakupów. W sklepie konieczny będzie dowód osobisty

Od nowego roku wejdą w życie zmiany dotyczące napojów energetycznych. Klienci chcący kupić ten produkt, podobnie jak w przypadku alkoholu i papierosów, będą musieli pokazać dowód osobisty. Nowe przepisy zakładają, że tzw. „energetyki” będą sprzedawane jedynie osobom, które skończyły 18 lat. Wspomniane napoje znikną z niektórych miejsc sprzedaży.

W sierpniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym. Nowe regulacje wejdą w życie już niebawem, bo 1 stycznia 2024 roku. Zgodnie ze zmianami napoje energetyczne będą sprzedawane tylko osobom, które ukończyły 18. rok życia.

W związku z tym sprzedawca będzie mógł poprosić kupującego taki produkt o pokazanie dowodu osobistego, w celu weryfikacji jego wieku. Jeśli klient nie będzie miał przy sobie dokumentu potwierdzającego pełnoletniość, sprzedawca będzie mógł odmówić sprzedaży tzw. energetyka.

Nowe przepisy obejmą nie tylko największe sieci handlowe. Dotyczy to także mniejszych sklepów, a napoje zawierające taurynę i kofeinę znikną całkowicie ze szkół i placówek oświatowych, automatów sprzedających oraz zakładów pracy.

Zgodnie z ustawą, tzw. energetyk jest napojem, „w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij