Najnowsze wiadomości ze świata

Już kilkadziesiąt osób zmarło po wypiciu podrabianego alkoholu. Wśród nich – dziecko

Do 36 wzrosła liczba osób zmarłych w Rosji z powodu zatrucia podrabianym alkoholem o nazwie Mister Cydr – informuje w sobotę niezależny portal Meduza, powołując się na rosyjskie ministerstwo ochrony zdrowia.

Liczba osób, które zmarły w wyniku zatrucia, wzrosła do 36. Jest wśród nich jedno dziecko – powiadomił minister Michaił Muraszko. Ogółem zatruło się 106 osób, w tym pięcioro dzieci. 19 osób przebywa w szpitalach.

Pierwsze informacje o zatruciach pojawiły się na początku czerwca. Przyczyną miał być niskoalkoholowy napój Mister Cydr, “udający” cydr, lecz w istocie sporządzany nie drogą fermentacji, a przez dodanie podrobionego spirytusu.

Ofiarami zatrucia stali się mieszkańcy szeregu rosyjskich regionów, w tym – uljanowskiego, samarskiego, niżnonowogrodzkiego, pienzeńskiego i kurgańskiego, a także Czuwaszji i Udmurcji.

Z ustaleń śledztwa wynika, że nielegalny alkohol był sporządzony z ukradzionego w policyjnym magazynie spirytusu. Producent, niejaki Anar Gusejnow, został aresztowany. Zatrzymano także m.in. policjanta, który pomagał w kradzieży spirytusu.

W napoju wykryto alkohol metylowy, oraz maślan etylu – substancję o woni ananasa, służącą do wytwarzania olejków zapachowych.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij