Najnowsze wiadomości z kraju

Już dzielą skórę na niedźwiedziu? Radio Agory bada, kto mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego

Radio Zet, którego większościowym udziałowcem jest spółka Agora, do której należą m.in. “Gazeta Wyborcza” (jeszcze), portal gazeta.pl, radio TokFm., czy sieć kin Helios, postanowiła przeprowadzić sondaż, w którym pytano, kto powinien zastąpić Jarosława Kaczyńskiego jako lidera PiS.  Dziwić może, że nagle medialny potentat tak zainteresował się “schedą po Kaczyńskim”.

B. premier Mateusz Morawiecki jest najczęściej wskazywany jako osoba, która mogłaby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na fotelu prezesa PiS; drugi w kolejności jest prezydent Andrzej Duda, a trzeci b. minister edukacji Przemysław Czarnek – wynika z sondażu IBRiS dla Radia Zet.

W sondażu ankietowani zostali zapytani, o kto ich zdaniem mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS. Najczęściej wskazywanym kandydatem jest b. premier Mateusz Morawiecki, którego wskazało 21 proc. badanych.

Drugi w kolejności jest prezydent Andrzej Duda, na którego głos oddało 11,6 ankietowanych, a trzeci były minister edukacji Przemysław Czarnek z 8,4 proc. wskazań.

W dalszej kolejności znaleźli się: była premier Beata Szydło (3,7 proc.), b. szef MON, obecnie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak (2,9 proc.) i b. marszałek Sejmu Elżbieta Witek (0,9 proc.).

“Kogoś innego” wskazało 16,4 proc. ankietowanych, a “nie wiem/ trudno powiedzieć” odpowiedziało 35,1 proc. badanych Polaków.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-7 kwietnia 2024 r. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1068 osób.

Pytanie tylko, czemu mają służyć takie sondaże? Jarosław Kaczyński na razie nie zamierza rezygnować z prezesowania i właśnie wygrał kolejne wybory z rzędu. W ostatnim czasie udowodnił, że jest w świetnej formie i wcale nie musi wycofywać się z polityki. Na tego typu ankiety należy patrzeć z ostrożnością, bo ich cel może być jeden  – rozbicie jedności i solidarności w konserwatywnej partii.

Źródło: stefczyk.info/PAP Autor:
Fot. PAP/Paweł Supernak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij