Najnowsze wiadomości ze świata

Joe Biden przyleciał do Francji. Ma spotkać się z prezydentem Zełenskim

Prezydent Joe Biden rozpoczął pięciodniową wizytę we Francji. Weźmie udział w obchodach rocznicy D-Day i spotka się z prezydentem Zełenskim.

Biden wyleciał z Waszyngtonu we wtorek wieczorem. Najbliższe pięć dni spędzi we Francji. W czwartek weźmie udział w obchodach 80. rocznicy operacji Overlord, znanej także jako D-Day – alianckiej inwazji na okupowaną przez Niemców Francję. Dzień później odwiedzi Pointe du Hoc – wysoki klif, na którym w trakcie inwazji stała niemiecka artyleria, która groziła powodzeniu desantu. Zdobycie tego klifu przez amerykańskich rangersów zabezpieczyło plażę Utah przed ostrzałem.

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział mediom, że w swoich przemówieniach prezydent USA skupi się na niebezpieczeństwach izolacjonizmu i konieczności stawiania czoła dyktatorom. Ma w nim nawiązać do historii II WŚ, powstania NATO i Zimnej Wojny. Spotka się także z weteranami D-Day.

Ważnym elementem jego wizyty będą również rozmowy o Ukrainie. Biden porozmawia z Macronem o potencjalnym użyciu 300 miliardów dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc temu państwu. Sullivan ujawnił też, że w Normandii porozmawia z prezydentem Zełenskim o wysiłku wojennym Kijowa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij