Najnowsze wiadomości ze świata

Joe Biden odwiedził Wielką Brytanię. Spotka się z królem Karolem

Prezydent Joe Biden odwiedził Wielką Brytanię. Ma spotkać się z królem Karolem III.

Biden dotarł do Londynu wczoraj wieczorem. To początek jego wizyty w Europie, której najważniejszym elementem będzie udział w szczycie NATO w Wilnie. Po jego zakończeniu odwiedzi najnowszego członka Sojuszu, Finlandię.

W poniedziałek Biden spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. To będzie już piąte ich spotkanie w ostatnich miesiącach. Sunak bardzo chce odbudować ciepłe stosunki z USA, które nieco się ochłodziły w czasach Borisa Johnsona, głównie z powodu jego sympatii do Donalda Trumpa. Tematem rozmów ma być zbliżający się szczyt NATO i wielu komentatorów podejrzewa, że Sunak będzie próbował przekonać sceptycznego Bidena do poparcia członkostwa Ukrainy. Być może poruszą też temat wysłania Kijowowi przez USA amunicji kasetowej – Wielka Brytania, w przeciwieństwie do USA, Rosji i Ukrainy, podpisała zabraniający jej traktat.

Po spotkaniu z Sunakiem Biden uda się do zamku Windsor, gdzie spotka się z królem Karolem III. Obydwaj przywódcy znają się od dawna i bardzo się lubią. Biden nie był na jego koronacji – amerykańscy prezydenci z powodów historycznych nigdy się na nich nie pojawiają – ale spotkał się z nim na pogrzebie Elżbiety II. Tematem ich rozmowy będzie głównie globalne ocieplenie, które jest dla obu bardzo istotnym tematem. W trakcie spotkania wysłuchają też briefingów brytyjskiego ministra energii Granta Shappsa i specjalnego przedstawiciela Bidena ds. klimatu Johna Kerry’ego.

W poniedziałek Biden i Sunak udadzą się na Litwę, gdzie wezmą udział w odbywającym się w Wilnie dwudniowym szczycie NATO. Po jego zakończeniu Biden uda się do Finlandii, gdzie spotka się z przywódcami państw nordyckich.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij