Najnowsze wiadomości ze świata

“Jest weto Węgier i Polski w sprawie budżetu unijnego. (…) Niemcy zajmą się szukaniem rozwiązania”

– Jest weto Węgier i Polski w sprawie budżetu unijnego. Wg moich informacji przedstawiciel niemieckiej prezydencji podkreślił, że to weto wynika z braku akceptacji dla mechanizmu łączącego praworządność z budżetem i stwierdził, że Niemcy zajmą się szukaniem rozwiązania – poinformowała na Twitterze Dominika Cosic, reporterka TVP w Brukseli.

Według red. Cosic, Polska i Węgry skorzystały z przysługującego im prawa weta w sprawie unijnego budżetu. Warszawa i Budapeszt nie zgadzają się na mechanizm “pieniędzy za praworządność” i zablokowały taką formułę m. in. dla ” funduszu odbudowy”, który ma pomóc unijnym gospodarkom w pokonaniu kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Polski i węgierski sprzeciw wobec porozumienia ws. budżetu UE na lata 2021-27 i funduszu odbudowy, które zawarły 5 listopada Parlament Europejski i niemiecka prezydencja (10 listopada negocjatorzy Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego) wynika z próby powiazania wypłat z mechanizmem kontroli praworządności. Porozumienie wymaga zatwierdzenia przez europarlament i Radę, a ta decyzja wymaga jednomyślności wszystkich 27 krajów.

Weto dla budżetu UE na lata 2021-2027 może oznaczać, że w przyszłym roku będzie obowiązywało w UE prowizorium budżetowe, a fundusz odbudowy nie zostanie uruchomiony do czasu znalezienia kompromisu wśród krajów członkowskich. Zatwierdzenie budżetu wymaga jednomyslności, natomiast rozporządzenie dot. warunkowości większości kwalifikowanej.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij