Najnowsze wiadomości z kraju

Jest umowa ws. wizyt izraelskiej młodzieży w Polsce. MSZ podał szczegóły

Mamy przełomową umowę Polska-Izrael ws. wizyt młodzieży; brak uzbrojonych agentów bez zgody Polski, młodzież z Izraela pozna miejsca ważne dla polskiej historii, kultury i będzie spotykać się z rówieśnikami z Polski – oświadczył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński prezentując najważniejsze elementy porozumienia.

W środę na wspólnej konferencji prasowej szefowie dyplomacji Polski i Izraela Zbigniew Rau i Eli Cohen, ogłosili porozumienie w sprawie organizacji wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski i polskiej młodzieży do Izraela. “Porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach” – mówił Rau.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zamieścił później na Twitterze wpis odnoszący się do tego porozumienia. “Negocjowaliśmy prawie 1,5 roku. I mamy efekt: przełomowa umowa Polska-Izrael ws. wizyt młodzieży” – podkreślił.

Jabłoński zamieścił też nagranie dotyczące najważniejszych elementów tego porozumienia.

“Nie będzie uzbrojonych agentów ochrony bez zgody Polski. Polska jest bezpiecznym krajem. Bezpieczeństwo będzie chronione, gwarantowane przez polskie służby, tak jak każdy, kto przyjeżdża do Polski, takie bezpieczeństwo ma gwarantowane” – podkreślił wiceszef MSZ.

Dodatkowo – zaznaczył – młodzież z Izraela będzie też odwiedzać miejsca ważne dla naszej historii i dla naszej kultury. “Będzie dowiadywać się też o tym, co przeżył nasz kraj, nasz naród. Będzie spotykać się ze swoimi rówieśnikami; to też bardzo ważne, żeby walczyć z tymi negatywnymi stereotypami o Polsce w Izraelu. Razem będziemy budować te relacje na przyszłość” – mówił.

“To jest bardzo dobry dzień dla Polski, bardzo dobry dzień dla polsko-izraelskich relacji” – podsumował Jabłoński.

Źródło: PAP Autor: Rafał Białkowski
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij