Warszawa, 06.11.2023. Prezydent Andrzej Duda wygłasza orędzie Najnowsze wiadomości z kraju

Jerzy Jachowicz niewinny. Ważna decyzja prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent skorzystał z przysługujących mu prerogatyw i ułaskawił red. Jerzego Jachowicza skazanego z art. 212 Kodeksu karnego. O sprawie poinformowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

5 grudnia br. na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta opublikowano informację, że prezydent rozpatrzył jeden wniosek Prokuratora Generalnego w sprawie ułaskawienia i zastosował on prawo łaski wobec jednej osoby. Osoba ta była skazana za przestępstwo z art. 212 ust. 2 Kodeksu karnego, czyli za zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich podało, że chodzi o red. Jerzego Jachowicza.

Jak przypomniano, Jachowicz został skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka przez to, że w publicystycznym felietonie opublikowanym na kanale YouTube dla portalu wPolityce.pl 1 czerwca 2017 r. dziennikarz, przedstawiając polityczny kontekst powstania organizacji prokuratorów “Lex Super Omnia” m.in. krytycznie ocenił niektóre działania prokuratora w czasie, gdy pełnił on funkcję Prokuratora Apelacyjnego w Warszawie.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent zastosował prawo łaski przez darowanie kary grzywny i środka karnego podania wyroku do publicznej wiadomości oraz zarządzenie zatarcia skazania. Jak przekazano, Andrzej Duda, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim “zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu, wykonanie części zobowiązań finansowych wynikających z wyroku oraz wiek osoby skazanej”.

Źródło: Stefczyk,info za PAP Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij