Najnowsze wiadomości z kraju

Jednak nie dostaniemy kasy z KPO? Platforma i Bruksela zafundowały nam ogromne kłopoty

Aż 43 inwestycji z 56 zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy jest zagrożonych. Wszystko z powodu opóźnień w wpłatach pieniędzy. O sprawie mówią coraz głośniej eksperci, m.in.: Łukasz Kościjańczuk z firmy doradczej CRIDO, który przyznaje, że “niezbędna jest rewizja KPO, która – jak oszacował – może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć”.

Z analizy przeprowadzonej przez CRIDO wynika, że wiele projektów zapisanych w KPO w ogóle nie zostało rozpoczętych, co oznacza, że nie ma szans na ich ukończenie do 31 sierpnia 2026 roku.

– W takiej sytuacji Polska nie otrzyma refinansowania UE, ponieważ warunkiem wypłaty środków jest zakończenie i zamknięcie inwestycji – powiedział Kościjańczuk w rozmowie z PAP.

Ekspert dodawał, że z danych jakie CRIDO uzyskało z resortów odpowiedzialnych za poszczególne programy i przedsięwzięcia, z 56 inwestycji ujętych w KPO ok. 43 jest zagrożonych albo niezrealizowaniem w całości, albo wykreśleniem z planu. “Straciliśmy dwa lata” – podsumował.

Kościjańczuk przypomniał, KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Przypomnijmy, w czasie kiedy PO była w opozycji robiła wszystko żeby te środki do Polski nie trafiły. Parlament w 2021 r. przyjął ratyfikację decyzji Rady Europejskiej o przyznaniu środków dla Polski. Wtedy Koalicja Obywatelska nie poparła tej ustawy.

Co więcej, po ostatnich deklaracjach Ursuli von der Leyen nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, że do odblokowania KPO nie trzeba było spełnienia kamieni milowych, ale zmiany władzy.

– Trzeba to napisać uczciwie. Jakie zmiany prawne z kamieni milowych wdrożono? Kluczowe jest tu słowo wdrożono (pomijamy działania w toku, zapowiedzi). Żadne. Dlaczego zatem KE odblokowuje 137 mld Polsce z KPO? Powiedzmy to sobie wprost… Bo nie rządzi już partia, której w Brukseli nie lubią. A dzieje się to wszystko w przededniu wyborów samorządowych. Ps. głosowałem na jedną z partii tworzących obecny rząd – komentował na portalu X red. Piotr Maciążek.

 

Źródło: Stefczyk.info/X/PAP Autor: red/ew (PAP)
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij