Najnowsze wiadomości z kraju

Jeden z najgroźniejszych polskich bandytów po 11 latach w rękach policji

Dzięki europejskiej współpracy policyjnej sieci ENFAST w Królestwie Niderlandów zatrzymany został 47-letni Paweł W., który od 11 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Mężczyzna był poszukiwany m.in. za wymuszenia rozbójnicze i produkcję narkotyków.

Inspektor Mariusz Ciarka przekazał w rozmowie z PAP, że 47-letni Paweł W., mieszkaniec Radomia przed laty dopuścił się bardzo poważnych przestępstw kryminalnych. Miał na swoim koncie m.in wymuszenia rozbójnicze i wytwarzanie środków odurzających. “Następnie, chcąc uniknąć kary, zaczął ukrywać się przed organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości” – wyjaśnił rzecznik KGP.

“Dlatego też za mężczyzną wydany został list gończy. Wszystko wskazywało na to, że Paweł W. opuścił Polskę. Dlatego też rozszerzono zasięg poszukiwań i wydano Europejski Nakaz Aresztowania oraz czerwoną notę Interpolu” – podał policjant.

Rzecznik KGP wskazał, że policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, pomimo wieloletniego ukrywania się, nie zaprzestali poszukiwań. “Z dużym zaangażowaniem dążyli do tego, aby Paweł W. odpowiedział za popełnione czyny. Po latach żmudnych czynności i wykonania wielu ustaleń radomscy +łowcy głów+ wpadli na trop radomianina na terytorium Królestwa Niderlandów” – podkreślił.

“Dlatego też w sprawę włączyła się Centralna Sekcja Poszukiwań Celowych w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji, gdzie umiejscowiony jest Punkt Kontaktowy ENFAST – europejskiej sieci współpracy policyjnej zajmującej się poszukiwaniami najbardziej niebezpiecznych przestępców. Do sieci należy 27 państw członkowskich UE, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa wymiana informacji w obrębie Europy” – tłumaczył.

Dzięki współpracy pomiędzy polską policją i Królestwa Niderlandów funkcjonariuszom udało się po 11 latach zatrzymać 47-latka w mieście Rotterdam. “Mężczyzna był kompletnie zaskoczony akcją policji gdyż posługiwał się przywłaszczoną tożsamością i był przekonany, że nie zostanie namierzony” – podał.

“Następnie holenderski sąd przeprowadził procedurę ekstradycyjną i wydał poszukiwanego stronie polskiej. Paweł W. został przekonwojowany do Polski i osadzony w jednym z warszawskich aresztów” – dodał.

“Zatrzymanie 47-latka to kolejny dowód na to, że policyjni +poszukiwacze+ nigdy się nie poddają i skrupulatnie sprawdzają każdy trop” – zaznaczył rzecznik KGP.

Źródło: PAP Autor: Bartłomiej Figaj
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij