Najnowsze wiadomości ze świata

Jasny sygnał dla Putina. Amerykanie wyślą bombowce do Norwegii

USA po raz pierwszy przenoszą swoje bombowce nuklearne do Norwegii. Nie ukrywają, że chcą w ten sposób wysłać wiadomość Putinowi.

Cztery bombowce B-1 z bazy Dyess w Teksasie i 200 osób personelu Sił Powietrznych trafi do położonej na zachodnim wybrzeżu Norwegii bazy Orland, z której obecnie operują norweskie F-35. B-1 obok ciężkiego B-52 i niewykrywalnego dla radarów B-2 stanowią trzon amerykańskich sił strategicznych. Ten naddźwiękowy bombowiec o zmiennej geometrii skrzydeł może przenieść ponad 60 ton bomb i rakiet. Jest również przystosowany do przenoszenia ładunków atomowych czy min morskich.

Na razie nie wiadomo kiedy bombowce i załogi trafią do Norwegii, z przyczyn oczywistych dokładna data ich przylotu jest utrzymywana w tajemnicy. Siły Powietrzne zapowiedziały jednak, że już w ciągu najbliższych tygodni rozpoczną misje nad Arktyką i w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu północno-zachodniej Rosji. Misje mają być tymczasowe ale nie wiadomo jak długo potrwają.

Amerykanie nie ukrywają, że obecność ich bombowców w Norwegii i ich misje mają na celu wysłanie wiadomości Putinowi. Pentagon od dawna martwi się militaryzacją przez Rosjan Arktyki, między innymi umieszczaniem wyrzutni rakiet na wybrzeżach. Boją się, że Rosjanie mogą spróbować odciąć Norwegię od szlaków morskich i zasobów naturalnych. Wysłanie bombowców do Norwegii ma przypomnieć Kremlowi o tym, że USA ma ogromne możliwości projekcji siły i zniechęcić go do jakichkolwiek agresywnych działań. „Gotowość operacyjna i nasza zdolność wspierania sojuszników i partnerów oraz odpowiadania z dużą szybkością jest kluczowa dla wspólnego sukcesu” – podkreślił generał Jeff Harrigian, dowódca amerykańskich sił w Europie i Afryce.

Plan wysłania bombowców do Norwegii powstał jeszcze w czasach Trumpa. Dotychczas misje nad Arktyką prowadziły głównie samoloty startujące z Wielkiej Brytanii. Od kilku miesięcy formacje bombowców B-52 prowadzą misje nad Bliskim Wschodem celem zniechęcenia do agresji Iranu.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie CNN, Stripes Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij