Najnowsze wiadomości z kraju

Jarosław Kaczyński: za czasów rządów PiS nikt nie był podsłuchiwany z powodów politycznych

Nikt nie był podsłuchiwany z powodów politycznych – powiedział w piątek podczas spotkania z wyborcami PiS w Opocznie (woj. łódzkie) prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podczas wtorkowej Rady Gabinetowej premier Donald Tusk przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że posiada dokumenty, które “potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa”. Lista osób inwigilowanych izraelskim oprogramowaniem ma być, jak stwierdził premier, bardzo długa.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił w piątek, że za czasów rządów PiS ”nikt nie był podsłuchiwany z powodów politycznych”.

”Oni (rząd PAP) najpierw krzyczą: kogo tam nie ma! wszyscy byli podsłuchiwani! A dzisiaj ich zapytali, żeby listę pokazali, to nagle się okazuje, że lista jest tajna, że nie ma procedury, żeby ją pokazać. A dlaczego? Bo żadnych takich osób na tej liście nie ma!” – powiedział Kaczyński.

Prezes PiS zapewnił, że nie zna listy podsłuchiwanych, bo nie ma do tego odpowiednich uprawnień i nie miał ich także wówczas, gdy był wicepremierem ds. bezpieczeństwa i w latach 2020–2022 przewodniczącym Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

”Są tam (na liście – PAP), to wiem ogólnie tylko, szpiedzy, albo podejrzani o szpiegostwo, zwykle Rosjanie lub Białorusini, gangsterzy różnego rodzaju, ludzi obciążeni, różnego rodzaju pospolici przestępcy i to wszystko” – powiedział.

”No i teraz panowie znaleźli się w takim +ciemnym miejscu+. I nie wiedzą, co dalej z tym zrobić, ale pokazać nie mogą, bo rzeczywiście przepisy są takie, że nie można tego pokazać. Nie wolno im tego zobaczyć, ale (…) Duch Święty im powiedział, co tam jest. A ja nie sądzę, żeby Duch Święty z nimi współpracował” – zaznaczył Kaczyński.

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Źródło: PAP Autor: Andrzej Klim, Hubert Bekrycht
Fot. PAP/Marian Zubrzycki

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij