Najnowsze wiadomości z kraju

Jarosław Kaczyński broni polskich emerytów: Tusk omawiał polskie emerytury z kanclerz Merkel – te czasy się skończyły

W czasie, gdy premierem był Donald Tusk, sprawa emerytur była omawiana z kanclerz Niemiec; te czasy się skończyły, nasz rząd jest rządem suwerennego państwa i ani sugestie niemieckie, ani żadne inne nie będą wpływały na problemy, które dotyczą wszystkich Polaków – powiedział wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

“Jest rzeczą dla ogromnej części społeczeństwa oczywistą, iż Polacy zasługują na to, żeby móc przechodzić na emeryturę w wieku 60 i 65 lat i nie być zmuszanym do dłuższej pracy” – mówił w poniedziałek Kaczyński, zaznaczając, że istnieje w polskim prawie możliwość pracowania dłużej. “Każdy, kto dobrze życzy Polsce i Polakom, chce tę sytuację utrwalić” – zaznaczył prezes PiS.

Podkreślił, że takim “utrwaleniem” tego jest zawarcie pytania w tej kwestii w referendum 15 października. Podkreślił, że jeśli frekwencja w referendum przekroczy 50 proc., a Polacy opowiedzą się za tym, by nie podwyższać ponownie wieku emerytalnego, to żaden rząd nie będzie mógł podwyższyć wieku emerytalnego.

“Mamy sytuację w jakiejś mierze nową, że w tym momencie coś się stało, tylko po prostu dotarliśmy do pewnych nowych informacji, to jest ta notatka” – powiedział, pokazując dokument. Przekazał, że to notatka z rozmowy pomiędzy ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem i ówczesną kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Według Kaczyńskiego ta notatka “pokazuje w sposób zupełnie jednoznaczny, że sprawa emerytur była (między nimi) omawiana, choć jest to sprawa wewnętrznie polska” i że “w gruncie rzeczy chodziło tutaj o przyjęcie, nazwijmy to delikatnie, niemieckich sugestii”.

Prezes PiS ocenił, że – “biorąc pod uwagę całokształt relacji między Tuskiem a Merkel – to nie były sugestie tylko podawane w języku dyplomatycznym polecenia”.

“Czyli mieliśmy tutaj do czynienia z sytuacją nie tylko uderzenia w polskie społeczeństwo, w szczególności w starsze pokolenia, ale mieliśmy też do czynienia z taką sytuacją, w której to uderzenie zostało zainicjowane z zewnątrz i to jest sytuacja skandaliczna, absolutnie niemożliwa do zaakceptowania” – oświadczył Kaczyński.

“Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że te czasy się skończyły. Nasz rząd jest rządem suwerennego państwa i ani sugestie niemieckie, ani żadne inne nie będą na tego rodzaju kwestie, problemy, które dotyczą wszystkich Polaków, wpływały” – powiedział Kaczyński.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij