Najnowsze wiadomości ze świata

Japonia się zbroi. Negocjują zakup amerykańskich pocisków Tomahawk mogących dosięgnąć Chin i Rosji

Japonia negocjuje z USA zakup amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk, w zasięgu których byłaby część Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu – podał w piątek dziennik „Yomiuri Shimbun”. Według gazety rozmowy są już w zaawansowanej fazie.

Tomahawki mogą uderzać w cele z odległości ponad 1000 kilometrów. Wystrzeliwane z Japonii mogłyby dosięgnąć części Chin i Dalekiego Wschodu Rosji – podkreśla agencja Reutera, która opisuje sprawę na podstawie doniesień japońskiego dziennika.

Według japońskiej stacji NHK Tokio rozważa zakup Tomahawków, które miałyby stanowić środek odstraszający potencjalnych agresorów oraz broń możliwą do użycia w kontrataku z pozycji znajdujących się poza zasięgiem pocisków wroga.

Główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno odmówił komentowania tych doniesień. „Rząd prowadzi rozważania na temat zdolności do kontrataku, ale nie zapadły żadne konkretne decyzje” – powiedział dziennikarzom.

Rząd w Tokio sygnalizuje największe zbrojenia od drugiej wojny światowej jako odpowiedź na szybką modernizację sił zbrojnych Chin oraz wzrost ich aktywności wojskowej w regionie. Japonia planuje między innymi opracowanie i produkcję na dużą skalę własnych pocisków dalszego zasięgu.

Chiny przeprowadziły w sierpniu bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Wystrzeliły wówczas szereg pocisków balistycznych, z których kilka spadło w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. Na zakończonym niedawno XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) przywódca kraju Xi Jinping wezwał do przyspieszenia budowy „światowej klasy armii” zdolnej „wygrywać lokalne wojny”.

 

Źródło: (PAP) Autor: Andrzej Borowiak
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij