Najnowsze wiadomości ze świata

Japończycy chcą wysłać w kosmos… drewnianego satelitę

Naukowcy z Uniwersytetu Kyoto stworzyli niezwykłego satelitę. Zbudowano go z drewna.

Większość satelitów jest budowana z metalu, głównie z aluminium. Fakt ten nie dawał spokoju Takao Doi, japońskiemu astronaucie i inżynierowi z Uniwersytetu Kyoto. Zauważył bowiem, że spalając się przy wejściu w atmosferę, emitują malutkie cząsteczki aluminium, które pozostają w atmosferze przez wiele lat. Jego zdaniem ten fakt w końcu będzie miał negatywny wpływ na środowisko naturalne, zwłaszcza na warstwę ozonową.

Japońscy naukowcy postanowili temu zaradzić. Ich zdaniem rozwiązaniem jest satelita zbudowany z drewna. Pierwsze testy przeprowadzono w laboratoriach, w których stworzono warunki podobne do panujących w przestrzeni kosmicznej. Wykazały, że w drewnie nie nastąpiły odczuwalne zmiany masy, uszkodzenia lub dekompozycja. Koji Murata, szef tego projektu, przyznał, że wytrzymałość drewna na tak trudne warunki mocno ich zaskoczyła.

Następnie próbki drewna zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie przez niemal rok były wystawione na działanie panujących w kosmosie warunków. Po sprowadzeniu ich na ziemie okazało się, że nie miały śladów uszkodzeń. Murata wytłumaczył, że stało się tak, bo w kosmosie nie ma tlenu ani mikroorganizmów, które powodują gnicie drewna. Dzięki temu eksperymentowi naukowcy ustalili, że najlepiej do ich celu nada się drewno magnolii.

Teraz naukowcy zbudowali pierwszego drewnianego satelitę, którego nazwali Lignosat. Jest niewielki, ma rozmiar mniej więcej kubka kawy. Spędzi w kosmosie co najmniej pół roku i przeprowadzi szereg eksperymentów. Najważniejszym jest sprawdzenie tego, w jaki sposób drewno poddaje się w przestrzeni kosmicznej deformacji. Murata zauważył, że drewno jest wytrzymałe i stabilne w jednym kierunku, ale w drugim może być podatne na pękanie i zmianę wymiarów. Naukowcy liczą, że po zakończeniu tej misji satelita całkowicie spali się w atmosferze.

 

Na razie nie wiadomo, kiedy drewniany satelita poleci w kosmos. Murata powiedział mediom, że wybór pojazdu, który go wyniesie, ograniczyli już do dwóch. Pierwszym jest Orbital Sciences Cygnus, który latem ma zawieść zaopatrzenie na ISS. Drugim jest SpaceX Dragon, który odbędzie podobną misję nieco później.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij