Cipora Reem-Beeer odwiedziła w sobotę Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Spotkała się z krewnymi rodziny, która uratowała ją jako małą dziewczynkę przed Niemcami.
Reem-Beer straciła w Holokauście całą rodzinę. Jej matka Beila i siostra Mariem ukrywały się we własnym domu, ale wpadły w ręce Niemców na skutek donosu. Niemcy zamordowali również resztę jej rodzeństwa i jej ojca Chemie.
Ona sama przeżyła tylko dlatego, że jej babcia poprosiła jesienią 1940 roku Stanisława i Marię Dudków z Odrzykonia. Rodzina, nie zważając na grożącą za to karę śmierci, postanowiła przygarnąć 1,5-roczną dziewczynkę. Zgłosili ją w urzędzie gminy jako sierotę i ochrzcili, nadając jej imię Cecylia. Mało brakło a doszłoby do wpadki – krośnieńskie Gestapo zainteresowało się pogłoskami o tym, że mała Cecylia tak naprawdę jest Żydówką i poddało ją specjalnemu „badaniu genetycznemu”.
Na szczęście Niemcy nie zorientowali się w podstępie i dziewczynka oraz jej nowa rodzina doczekali końca wojny. Wobec braku krewnych Cipora trafiła do sierocińca w Krośnie, skąd po zaliczeniu kilku domów dziecka w końcu dotarła w 1948 roku do Izraela, gdzie osiedliła się na stałe.
Po latach razem z rodziną postanowiła ustalić tożsamość Polaków, którzy ocalili jej życie. W końcu jej się to udało i w 2009 roku Dudkowie zostali uznani za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
W Markowej rodzina ratujących Żydów podczas II wojny światowej spotkała się z rodziną ratowanych https://t.co/BL25y56RnA pic.twitter.com/f0B2KmSh5Y
— Dzieje.pl (@dziejepl) November 23, 2019
Reem-Beer postanowiła odwiedzić muzeum w Markowej aby oddać nieżyjącym już Dudkom hołd. Towarzyszyli jej najbliżsi krewni oraz 80-osobowa grupa młodzieży szkolnej z Izraela.
Na miejscu Cipora i jej rodzina – dwie córki, dwóch synów oraz wnukowie – spotkali się z trzema krewnymi Dudków. Przekazali im list gratulacyjny oraz zaprezentowano specjalnie stworzony z tej okazji poemat, a uczniowie odegrali stworzony przez siebie utwór muzyczny. W trakcie spotkania zaprezentowano również jej historię.