Najnowsze wiadomości z kraju

Jakie to żenujące. Tusk chwali się, że załatwił pieniądze z UE, mimo że zrobił to Morawiecki

Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego; ponad 20 miliardów złotych; załatwione, tak jak obiecałem – przekazał premier Donald Tusk. W czwartek do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO.

W połowie grudnia br. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiadała, że jeszcze w tym miesiącu wpłynie zaliczka z planu RePowerEU w wysokości ponad 5 mld euro, która była negocjowana przez urzędników i polityków PiS. Środki te zostaną przeznaczone na transformację energetyczną.

W czwartek Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO.

“Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem” – napisał na platformie X szef rządu Donald Tusk.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

Źródło: pap/stefczyk.info Autor:
Fot. PAP/Leszek Szymański
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij