Jak zbudowano piramidy? Naukowcy mają zaskakującą teorię Najnowsze wiadomości ze świata

Jak zbudowano piramidy? Naukowcy mają zaskakującą teorię

Międzynarodowy zespół naukowców wystąpił z zaskakującą teorią dotyczącą tego, w jaki sposób zbudowano jedną z egipskich piramid. Podejrzewają, że starożytni Egipcjanie użyli do tego podnośnika hydraulicznego.

Egipskie piramidy są jednymi z najsłynniejszych budowli na świecie. Większość z nich powstała jako jako grobowce dla faraonów i ich rodzin. Naukowcy zidentyfikowali aż 118 takich struktur, z czego ok. 80 wybudowano w starożytnym królestwie Kusz, które leżało na terytorium dzisiejszego Sudanu. Archeolodzy są jednak zgodni, że w rzeczywistości powstało ich więcej, ale wiele z nich przysypały piaski pustyni. Najsłynniejsze z nich są oczywiście piramidy w Gizie, zwłaszcza największa z nich piramida Cheopsa. Jest jedynym z siedmiu cudów świata, który przetrwał do naszych czasów, mimo tego, że jest najstarsza z nich.

Autorzy badania, które opublikowano w internetowym periodyku naukowym PLoS One, skupili się na piramidzie schodkowej Dżesera, która znajduje się w nekropolii w Sakkara. Zbudowano ją w 27 wieku p.n.e. i jest najstarszą znaną piramidą i jedną z najstarszych budowli kamiennych na świecie. Ma 62 m. wysokości, a jej podstawa ma 121 na 109 metrów. Jej budowniczym był Imotep – pierwszy architekt i lekarz znany z imienia, którego 2 tysiące lat później Egipcjanie uznali za boga.

Dotychczas archeolodzy podejrzewali, że ta piramida była wybudowana dzięki systemowi ramp i dźwigni. W swoim artykule naukowcy twierdzą, że mógł być wykorzystany przy jego budowie, ale podejrzewają, że jej budowniczy użyli także bardziej zaawansowanej techniki – podnośnika hydraulicznego.

Ich zdaniem pobliska struktura zwana Gisr-el-Mudir, której zastosowania nigdy nie odkryto, była w rzeczywistości zbiornikiem wodnym wyposażonym w śluzę. Woda trafiała do niej z pobliskich kanałów, a następnie była puszczana przez serię wykopanych w ziemi dołów, które oczyszczały ją z osadów. Następnie wpuszczano ją do specjalnego szybu, a jej ciśnienie podnosiło w górę platformę z kolejnym obrobionym kawałkiem piaskowca.

Naukowcy przyznają, że nie wiedzą jeszcze do końca jak działał ten system. Liczą na to, że pomogą to ustalić kolejne badania i wykopaliska. Chcą się także dowiedzieć ile wody mieli do dyspozycji jej budowniczy. Zauważyli jednak, że Egipcjanie byli znani z zaawansowanej jak na ich czasy wiedzy o hydraulice, którą wykorzystywali m.in. do nawadniania pól.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox NewsIndy100 Autor: WM
Fot. Charles J. Sharp -

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij