Najnowsze wiadomości z kraju

Jak sprawdzić, czy jesteś zakażony Legionellą? Wystarczy prosty test

Źródłem zakażenia bakterią Legionella jest woda inhalowana do dróg oddechowych. Chorobą nie można zarazić się od drugiej osoby ani przez picie skażonej wody. Okres inkubacji trwa od dwóch do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się objawy, m.in. bóle mięśni, ból głowy, gorączka, kaszel, zaburzenia oddychania. Mogą im towarzyszyć zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak np. bóle brzucha, wymioty czy biegunka. Co ważne, nawet w warunkach domowych można wykonać prosty test, który pozwoli nam na sprawdzenie, czy jesteśmy zakażeni Legionellą.

Jeśli mamy wymienione wyżej objawy, warto nie czekać z testem i wykonać badanie profilaktycznie. Zwłaszcza, jeśli podejrzewamy, że mogliśmy mieć do czynienia ze źródłem zakażenia.

Legioneloza, jak wskazuje GIS w charakterystyce chorób zakaźnych na swojej stronie internetowej, jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze. Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia.

Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach. Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu.

– Źródłem zakażenia bakterią Legionella pneumophila jest woda inhalowana do dróg oddechowych. Nie zarazisz się od drugiej osoby ani przez picie wody – informuje GIS.

Przykładowe źródła zakażenia to m.in. systemy ciepłej i zimnej wody, skraplacze, zraszacze, fontanny, nawilżacze i inhalatory.

W większości przypadków legioneloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.

Jeśli chcemy potwierdzić, czy nasze objawy oznaczają zarażenie się legionellozą, to możemy wykonać test immunochromatograficzny z moczu, który umożliwia wykrycie bakterii. Za jego pomocą możemy jakościowo oznaczyć przeciwciała całkowite w stosunku do antygenów. Testy tego typu wyróżniają się krótkim czasem oczekiwania na wynik i prostotą użycia. Wystarczy zanurzyć pipetę w pobranej próbce i nanieść na kasetę testu. Wynik jest pozytywny, jeśli pojawi się barwna linia w polu testowym kasetki. Brak tej linii świadczy o negatywnym wyniku badania.

Do innych testów niezbędna jest krew, a forma próbki materiału biologicznego potrzebnego do badania zależy od producenta i rodzaju testu. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi średnio dziewięć dni. Producenci testów sugerują, aby wykonywać badania z krwi w dwóch próbkach, które należy pobrać w odstępie 10-14 dni. Jeśli zauważymy znaczny przyrost przeciwciał, niewykluczone, że w organizmie toczy się zakażenie Legionellą.

 

Źródło: Stefczyk.info za Onet.pl/Ywitter/GIS/PAP Autor: red.
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij