Najnowsze wiadomości z kraju

Jak będzie wyglądał proces szczepień na Covid-19 w Polsce? Premier zdradził szczegóły

Rejestracja chętnych do szczepień na Covid-19 będzie prowadzona zarówno online, jak i metodami tradycyjnymi – powiedział w środę podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił o tym, jak będzie wyglądał proces szczepień. “Rejestracja online przez internet dla tych, którzy będą sobie tego życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć – będzie możliwość również zgłoszenia metodami tradycyjnymi” – zapewnił.

“Punkt drugi to zgłoszenie do punktu szczepień; sam moment pierwszego zaszczepienia to punkt trzeci; i punkt czwarty – po 21 dniach powtórzenie szczepienia” – wyliczał Morawiecki.

Premier zdradził tez, że koszt zakupu szczepionek waha się “od 5 do 10 mld zł w zależności od tego, ile jeszcze szczepionek dodatkowo kupimy” . Zaznaczył, że “budżet państwa polskiego musi być dostosowany do największych wyzwań”.

“COVID-29 to największe wyzwanie, dlatego dokonaliśmy oszczędności w wielu innych miejscach budżetowych po to, żeby mieć od razu środki na zapłatę za te szczepionki” – powiedział szef rządu.

Przyznał, że koszt zakupu szczepionki jest bardzo wysoki dla Polski. “Ale stać nas na niego. Musi nas być na niego stać i dokonaliśmy odpowiednich zmian w budżecie, oszczędności, by szczepienia mogły się odbywać natychmiast, jak Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę”- powiedział Morawiecki.

Premier poinformował wcześniej, że zostało złożone zamówienie na 45 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19; szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Szef KPRM Michał Dworczyk dodał, że według oszacowań rządu, w pierwszej turze szczepień – obejmującej szczepienie osób najbardziej narażonych poważnymi konsekwencjami dla zdrowia lub zgonem w przypadku zakażenia koronawirusem, czyli personelu medycznego, pensjonariuszy DPS-ów, przedstawicieli służb mundurowych oraz osób starszych – łącznie powinno zostać zaszczepionych od 6 do 5-7 mln osób.

Zaznaczył, że “to jest uzależnione od dostawców szczepionki. Dworczyk dodał, że rząd chciałby, aby zaszczepienie “w pełni” tych najważniejszych czterech grupy, trwało między dwa a trzy miesiące.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij