Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Jacek Czaputowicz złożył dziś na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych – poinformowało PAP w czwartek biuro rzecznika prasowego MSZ.
To druga dymisja w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego w ostatnich dniach po tym, jak we wtorek zrezygnował szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.
Czaputowicz kierował resortem dyplomacji od stycznia 2018 r., kiedy to zastąpił na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.
W ostatnich tygodniach szef MSZ kierował polską dyplomacją m.in. w związku z kryzysem na Białorusi. Po apelu Czaputowicza została zwołana rada ds. zagranicznych państw UE, która dała zielone światło w sprawie sankcji wobec osób, które dopuściły się fałszerstw wyborczych na Białorusi. Szef MSZ wielokrotnie apelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Białorusi i respektowanie praw człowieka przez białoruskie władze, w tym o wstrzymanie pacyfikacji pokojowo protestujących obywateli. Tuż przed wyborami doszło również do wystosowania wspólnego oświadczenia w sprawie sytuacji na Białorusi szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego – Polski, Niemiec i Francji.
W swojej działalności dyplomatycznej jako szef resortu Czaputowicz w minionych miesiącach koncentrował się na polityce regionalnej, współpracy państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza. Wraz z szefami MSZ Litwy, Łotwy i Estonii wspierał rozpoczęcie rozmów akcesyjnych przez UE z krajami Bałkanów Zachodnich – Albanią i Macedonią Północną, do czego ostatecznie doszło w tym roku.
Jako szef MSZ prowadził działania dotyczące procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, a także w ramach agendy ONZ na rzecz przestrzegania wolności religijnej i jej prawnego zabezpieczania.
Jacek Czaputowicz wcześniej pracował w MSZ jako podsekretarz stanu, wiceszef resortu ds. prawnych i traktatowych od września 2017 r. W latach 2008-2012 był Dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Czaputowicz był związany z resortem dyplomacji od 1990 r. W MSZ pełnił m.in. funkcje wiceszefa i szefa departamentu konsularnego i wychodźstwa, dyrektora departamentu strategii i planowania polityki zagranicznej oraz dyrektora Akademii Dyplomatycznej. Podsekretarzem stanu ds. prawnych i traktatowych został mianowany we wrześniu 2017 r.
W latach 1998-2006 Czaputowicz był zastępcą szefa Służby Cywilnej.
W 2014 r. wszedł w skład 35-osobowej Rady Programowej PiS kierowanej przez obecnego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Czaputowicz jest profesorem nauk społecznych, specjalistą ds. międzynarodowego bezpieczeństwa oraz teorii stosunków międzynarodowych. Był wykładowcą Instytutu Europeistyki UW, w przeszłości był też związany m.in. z SGH i Wyższą Szkołą Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.
Jest autorem ponad 100 artykułów i monografii naukowych dotyczących m.in. integracji europejskiej, roli państwa w UE czy bezpieczeństwa międzynarodowego.
W latach 70. i 80. Czaputowicz był zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej. Działał m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, był jednym z założycieli ruchu Wolność i Pokój, działał w Komitecie Obywatelskim przy przewodniczącym NSZZ “Solidarność”. Prowadził bibliotekę wydawnictw podziemnych, był kilkukrotnie zatrzymywany za działalność opozycyjną. W maju 1980 r. był jednym z założycieli Akademickiego Biura Interwencyjnego.
Podczas stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. został internetowany, przebywał w Białołęce i Strzebielinku, zwolniony w listopadzie 1982 r. Współpracował również z Komitetem Obrony Robotników. Ponownie trafił do więzienia w lutym 1986 r., skąd został zwolniony we wrześniu tego roku.