Najnowsze wiadomości ze świata

Izraelski minister stwierdził, że krytykowanie Sorosa nie jest antysemityzmem

Elon Musk został oskarżony o antysemityzm po tym, gdy zaatakował na Twitterze finansistę i sponsora lewicy George’a Sorosa. W jego obronie stanął izraelski minister ds. diaspory, który odpowiada też za walkę z antysemityzmem.

Sprawa miała swój początek w zeszły poniedziałek. Musk napisał wtedy na Twitterze, że Soros kojarzy mu się z Magneto – głównym czarnym charakterem z popularnych komiksów X-Men, który, podobnie jak Soros, przeżył Holokaust. W następnym wpisie dodał, że jego zdaniem Soros „chce erodować samą tkankę społeczeństwa” i „nienawidzi ludzkości”.

Słowa miliardera odbiły się bardzo szerokim echem i wywołały liczne oskarżenia o antysemityzm, m.in. ze strony Ligi Przeciwko Zniesławieniom (ADL) i innych amerykańskich organizacji żydowskich. Oskarżyło go o to także izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które stwierdziło, że jego słowa „natychmiast doprowadziły do antysemickich teorii spiskowych na Twitterze”. W skądinąd rzadkim ruchu minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział jednak później, że nie zgadza się z tym oświadczeniem, a jego ministerstwo nie wyda kolejnych w podobnym tonie.

W obronie Muska stanął także Amichai Chikli, minister ds. diaspory, którego zadaniem jest także walka z przejawami antysemityzmu na świecie. „Jako minister Izraela, któremu powierzono walkę z antysemityzmem, chciałbym uściślić, że izraelski rząd i znakomita większość obywateli Izraela widzi Elona Muska jako niesamowitego przedsiębiorcę i wzór do naśladowania” – napisał na Twitterze – „Krytyka Sorosa – który finansuje organizacje, które są najbardziej wrogie Żydom i pańśtwu Izrael – jest wszystkim, ale nie antysemityzmem, wprost przeciwnie”. Najprawdopodobniej odnosił się do finansowania przez Sorosa amerykańskiej skrajnej lewicy, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej antyizraelska.

Administracja Bidena początkowo nie zareagowała na tę sprawę. Dopiero w piątek Deborach Lipstadt, która odpowiada w niej za monitorowanie i walkę z antysemityzmem, napisała na Twitterze, że „niezależnie od tego, co się uważa o polityce i poglądach George’a Sorosa, całkowicie nieszczere jest negowanie tego, że wiele ataków ad hominem na niego opiera się na klasycznych antysemickich stereotypach i retoryce”. Dodała, że Soros zastąpił rodzinę Rotschildów jako bohater antysemickich teorii spiskowych. Podczas wyborów w 2020 roku Soros przekazał 28 milionów dolarów na wsparcie kampanii Bidena, innych Demokratów i dla wielu lewicowych organizacji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. JPost Autor: WM
Fot. World Economic Forum CC BY-SA 2.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij