Najnowsze wiadomości ze świata

Izraelczycy zaatakowali konwój z pomocą humanitarną dla Gazy

Grupa izraelskich uczestników protestu zaatakowała konwój z pomocą humanitarną. Zniszczyli jedzenie, które miało trafić do Strefy Gazy.

Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek na checkpoincie Tarqumiya, na zachód od Hebronu. Grupa uczestników protestu zatrzymała tam konwój ciężarówek z pomocą humanitarną, który jechał z Jordanii do Strefy Gazy. Na nagraniach w mediach społecznościowych widać, jak wyrzucają i depczą pudełka z żywnością. Inne nagranie ma przedstawiać, jak później podpalili te ciężarówki, ale mediom nie udało się na razie potwierdzić jego autentyczności.

Izraelskie media twierdzą, że za tym „protestem” stoją aktywiści z organizacji Tzav 9, która protestuje przeciwko pomocy humanitarnej dla Gazy. Sama organizacja powiedziała Jerusalem Post, że „popełnione czyny nie są zgodne z wartościami naszego ruchu”. Dodała jednak, że blokowanie ciężarówek to efektywny i praktyczny krok”.

Podczas ataku na konwój aresztowano cztery osoby, w tym jedną, która jest niepełnoletnia. Zdarzenie zostało ostro potępione przez rząd USA. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan stwierdził, że zachowanie protestujących było „całkowicie nieakceptowalne”. Biały Dom ogłosił, że przekazał swoje obawy najwyższym członkom izraelskiego rządu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij