Najnowsze wiadomości ze świata

Izrael rozmawiał z państwami arabskimi planowanym odwecie na Iran. “Nie będzie wiązał się z zagrożeniem dla tych krajów”

Izrael zapewnił władze Jordanii, Egiptu, a także państw Zatoki Perskiej, że planowany izraelski odwet na Iranie nie będzie wiązał się z zagrożeniem dla tych krajów – poinformował we wtorek publiczny izraelski nadawca Kan.

Państwa, które w miniony weekend wsparły Izrael, pomagając mu odeprzeć zmasowany irański ostrzał lub przynajmniej zachowały wobec tego kraju życzliwą neutralność, obawiały się eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie po ostatnich groźbach Teheranu. W szczególności dotyczyło to Jordanii, ponieważ irańskie władze ostrzegły, że może ona – w przypadku dalszej współpracy z Izraelem – stać się celem ataku – powiadomiły Kan i portal Times of Israel.

W nocy z soboty na niedzielę Iran dokonał odwetowego uderzenia na Izrael w odpowiedzi na atak na irańską placówkę konsularną w Damaszku, w wyniku którego zginęło kilku wyższych rangą irańskich oficerów.

Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet, głównie ze swojego terytorium, jednak wyrządziły one niewielkie szkody, bowiem ogromną większość z nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii.

Rząd w Ammanie, a także władze Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich odegrały – obok USA – kluczową rolę w odparciu irańskiego ataku, ponieważ dostarczyły Izraelowi i zachodnim partnerom dane wywiadowcze oraz udostępniły im swoją przestrzeń powietrzną. Tym samym te państwa udowodniły, że bardziej nie znoszą Iranu, niż izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu – zauważył amerykański dziennik “Wall Street Journal”.

Według mediów z Izraela ministerstwo obrony i armia tego kraju uważają, że strona izraelska musi zareagować na atak Teheranu, ale bez szkody dla koalicji pod przywództwem Waszyngtonu. Izraelski gabinet wojenny podkreśla, że planowana reakcja nie może doprowadzić do wojny regionalnej.

Izrael zamierza koordynować swoje działania ze Stanami Zjednoczonymi, choć w niedzielę prezydent USA Joe Biden oświadczył premierowi Netanjahu, że Waszyngton nie weźmie udziału w ewentualnym kontrataku na Iran.

Źródło: (PAP) Autor: szm/ ap/ arch.
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij