Najnowsze wiadomości ze świata

Iran zaatakował Izrael

Wczoraj wieczorem Iran odpalił dziesiątki dronów i rakiet na Izrael. Większość z nich udało się zestrzelić.

Atak Iranu na Izrael nie był zaskoczeniem. Niedawno w irańskim konsulacie w Syrii doszło do eksplozji, w której zginęło kilku wysoko postawionych dowódców Korpusu Strażników Rewolucji. Izrael twierdzi, że nie miał z tym nic wspólnego, ale Teheran w to nie wierzy. Przedstawiciele irańskiego rządu i sił zbrojnych otwarcie grozili odwetem.

Ten nastąpił w sobotę wieczorem. W stronę Izraela odpalono ok. 170 dronów, ponad 30 pocisków manewrujących i 120 rakiet balistycznych. Część z nich odpalono z terytorium Iraku i Jemenu, gdzie działa sprzymierzony z Iranem ruch Huti. Atak trwał ok. 5,5 godziny. W niedzielę rano sprzymierzony z Iranem Hezbollah odpalił dodatkowo ok. 50 rakiet.

https://twitter.com/Was_82mcg/status/1779416033880904011

 

Izrael poinformował, że 99% irańskich pocisków została zestrzelona, w większości zanim dotarły do granic Izraela. W powstrzymaniu ataku pomogły mu Stany Zjednoczone. Sekretarz Obrony Lloyd Austin ujawnił, że Amerykanie zestrzelili tuziny dronów i rakiet. CNN informuje, że amerykańskie okręty przechwyciły 70 dronów i co najmniej trzy rakiety. W akcji wzięły też udział amerykańskie samoloty. Izrael podziękował też za pomoc Wielkiej Brytanii i Francji.

 

Rakiety, których nie udało się przechwycić, uderzyły w jedną z izraelskich baz lotniczych, ale według rządu zniszczenia infrastruktury były minimalne. Według służb ratunkowych nikt nie został bezpośrednio poszkodowany w tym ataku. Agencja AFP poinformowała jednak, że obrażenia odniosła 7-letnia dziewczynka pochodzenia arabskiego, jest w stanie krytycznym. Trwa w tej sprawie śledztwo, ale nieoficjalnie mówi się, że została uderzona w głowę odłamkiem rakiety przeciwlotniczej. Ponad 30 osób odniosło drobne obrażenia i dostało ataków paniki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij