Brytyjczycy twierdzą, że Iran przejął dwa tankowce w Zatoce Perskiej płynące pod brytyjską flagą. Jeden z nich został już zwolniony.
Według strony śledzącej ruch statków dwa brytyjskie tankowce – Stena Impero i Mesdar – przepłynęły przez cieśninę Ormuz na wody Zatoki. Wkrótce potem oba, w odstępie 40 minut od siebie, ostro skręciły i skierowały się w stronę Iranu. Jakiś czas potem Mesdar ponownie skręcił, przyjmując północny kurs z powrotem do Zatoki.
Brytyjczycy twierdzą, że oba statki zostały nielegalnie przejęte przez Iran. „Te przejęcia są nie do zaakceptowania” – powiedział minister spraw zagranicznych UK Jeremy Hunt – „Jest niezbędne aby wolność żeglowania została zachowana i żeby wszystkie statki mogły się poruszać w regionie bezpiecznie”. Oświadczył również dziennikarzom, że jeśli Iran nie zwolni brytyjskich statków to poniesie konsekwencje, ale podkreślił, że UK nie rozważa opcji militarnych.
Według irańskiej telewizji statek Stena Impero został przejęty przez Gwardię Rewolucyjną na polecenie rządu w Teheranie. Powodem miało być złamanie przez niego prawa morskiego. Według półoficjalnej agencji prasowej Tasnim źródła wojskowe twierdzą, że statek dokonywał zrzutu odpadowego oleju do wód Zatoki. Państwowa agencja IRNA twierdzi, że jego załoga wyłączyła tracker i nie odpowiadała na ostrzeżenia Gwardii Rewolucyjnej. Statek miał zostać skierowany do jednego z irańskich portów na czas potrzebny do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie.
Według Tasnim drugi statek, Mesdar, nie został przejęty i pozwolono mu na kontynuację rejsu po udzieleniu ostrzeżenia w sprawie bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Właściciel statku stwierdził, że na jego pokład weszli uzbrojeni mężczyźni i przejęli nad nim kontrolę, ale potem pozwolili na kontynuowanie rejsu. Żaden z członków załogi nie został poszkodowany.
Stosunki pomiędzy UK i Iranem pogorszyły się po raz kolejny kiedy jakiś czas temu Brytyjczycy zajęli irański tankowiec Grace 1 w pobliżu Gibraltaru z powodu łamania przez niego sankcji. Teheran zaprzeczył jakoby ich tankowiec wiózł ropę do Syrii i zażądał jego zwolnienia. Zdaniem wielu komentatorów zajęcie Stena Impero jest zemstą za tamtą akcję.