Najnowsze wiadomości ze świata

Informacje w mediach społecznościowych na temat leczenia raka. Skuteczne porady czy dezinformacja? Lepiej zachować ostrożność

W internecie z łatwością możemy znaleźć porady dotyczące leczenia wielu chorób, m.in. nowotworów. Jak wygląda sytuacja w przypadku tak poważnej choroby? Okazuje się, że przesadna ufność w zawarte w internecie porady leczenia raka, może skończyć się tragicznie. Jak pokazała amerykańska analiza „aż jedna trzecia popularnych w mediach społecznościowych artykułów dotyczących leczenia nowotworów zawiera nieprawdziwe informacje”. Analiza opublikowana przez „Journal of the National Cancer Institute”, dotyczyła 200 dostępnych w internecine tekstów.

Problematyką internetowych porad leczenia nowotworów zainteresował się dr Skyler Johnson z Huston Cancer Institute (HCI) lekarz-naukowiec, adiunkt radioonkologii na Uniwersytecie Utah. Jego wcześniej ukończona praca wykazała wyższe ryzyko zgonów wśród pacjentów, którzy stosowali niesprawdzone metody leczenia jako alternatywę dla konwencjonalnych, opartych na dowodach metod leczenia.

To badanie okazało się być przyczyną debat z pacjentami, lekarzami, badaczami i dziennikarzami. W trakcie tych rozmów pojawił się powracający wątek roli jaką internet, a w szczególności media społecznościowe odegrały w rozpowszechnianiu niedokładnych informacji na temat nowotworów. Co więcej, w swojej praktyce klinicznej w HCI, gdzie opiekuje się osobami chorymi na raka, Johnson często słyszał od pacjentów pytania dotyczące artykułów, które widzieli w mediach społecznościowych.

Sprowokowało to dr Johnsona i jego zespół badaczy do przyjrzenia się temu tematowi i lepszego zrozumienia ilości i charakteru informacji o nowotworach w mediach społecznościowych. W skład zespołu badawczego weszli eksperci w zakresie opieki onkologicznej, wyników zdrowotnych i komunikacji. Zwołali panele ekspertów medycznych, aby przejrzeć i ocenić twierdzenia przedstawione w 200 najpopularniejszych artykułach na portalach społecznościowych. W tym badaniu naukowcy skupili się na artykułach dotyczących raka piersi, prostaty, płuc i jelita grubego.

„Odkryliśmy, że dezinformacja jest wyraźnie powszechna w artykułach na temat raka w mediach społecznościowych” – powiedział Johnson. Spośród 200 przeanalizowanych artykułów 33 proc. zawierało nieprawdziwe informacje. Spośród nich 77 proc. zawierało informacje, które mogły negatywnie wpłynąć na rokowania pacjentów. Johnson zauważył, że po przejrzeniu artykułów ma poważne obawy co do tego, jak można odróżnić, które artykuły są wiarygodne, a które nie. Przeprowadzone badanie wykazało również, że artykuły zawierające dezinformacje przyciągają więcej uwagi i zaangażowania niż artykuły zawierające informacje oparte na dowodach.

Według badacza zachowanie pacjentów, którzy szukają pomocy w internecie jest zrozumiałe. Jego zdaniem zachorowanie na raka to wyjątkowa i wrażliwa sytuacja, pacjenci zmagają się z nową chorobą i chcą mieć poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i robić wszystko, co możliwe, aby zachować nadzieję. Niektórzy sami szukają informacji, innym niektóre informacje są udostępniane przez rodzinę i przyjaciół o dobrych intencjach.

Johnson jest zwolennikiem utrzymywania przez lekarzy otwartych kanałów komunikacji z pacjentami. W swojej praktyce informuje pacjentów, że mogą napotkać błędne informacje na temat swojego nowotworu w Internecie. Ma nadzieję, że jego badania to dopiero początek.

„Jako społeczność medyczna nie możemy ignorować problemu dezinformacji na temat raka w mediach społecznościowych, ani prosić pacjentów, aby go ignorowali. Musimy wczuć się w naszych pacjentów i pomóc im, gdy napotkają tego typu informacje. Moim celem jest udzielenie odpowiedzi na ich pytania i dostarczanie dokładnych informacji, które dadzą im największą szansę na najlepszy wynik” – mówi.

Internet jest głównym źródłem informacji na temat zdrowia, a dezinformacja rośnie w przypadku wielu rodzajów schorzeń. To pilne wyzwanie, ponieważ może skutkować podejmowaniem przez pacjentów decyzji szkodliwych dla ich przeżycia lub wyników leczenia. Co więcej, ogromna większość tych dezinformacji może zaszkodzić pacjentom chorym na raka, wspierając podejścia, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość ich leczenia i zmniejszyć szanse na przeżycie.

 

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij