Najnowsze wiadomości ze świata

Imigrant, który był współodpowiedzialny za pożar w katedrze w Nantes, zabił katolickiego księdza

Katolicki ksiądz został zabity w departamencie Wandea w zachodniej Francji, a podejrzany narodowości rwandyjskiej, który był zaangażowany w podpalenie katedry w Nantes w 2020 r., oddał się w ręce policji – podało źródło zaznajomione ze śledztwem, na które powołują się Reuters i AFP.

Rwandyjski imigrant przyszedł w poniedziałek rano na komisariat i powiedział, że zamordował katolickiego księdza – podało źródło związane ze śledztwem.

Wkrótce potem policja znalazła ciało ofiary w miejscowości Saint-Laurent-sur-Sevre. Według wstępnych doniesień policji doszło do ataku nożem.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział, że po południu uda się na miejsce, gdzie doszło do zbrodni. “Całe moje wsparcie dla katolików w naszym kraju po dramatycznym zabójstwie księdza w Wandei. (…)” – napisał Darmanin w poniedziałek na Twitterze.

Senator z Wandei, Bruno Retailleau, przekazał, że ofiara to ksiądz Olivier Maire, a miejscowy kościół katolicki udzielał schronienia Rwandyjczykowi. “Jestem głęboko wstrząśnięty strasznym morderstwem księdza, który zaopiekował się mordercą” – napisał Retailleau na Twitterze. “Co ten człowiek robił jeszcze we Francji?” – pytał senator.

Emmanuel A., obywatel Rwandy i uchodźca we Francji, został objęty nadzorem sądowym w ramach śledztwa w sprawie pożaru katedry w Nantes z 18 lipca 2020 r., gdzie był wolontariuszem – podało źródło policyjne.

60-letni ksiądz, członek wspólnoty religijnej Montfortain w Saint-Laurent-sur-Sevre, udzielał schronienia mężczyźnie “od kilku miesięcy” – powiedziało AFP źródło policyjne.

Zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Francji, Vincent Neymon, z którym skontaktowała się francuska agencja, wyraził “osłupienie i głęboki smutek”. Według niego ksiądz był prowincjałem, czyli krajowym przełożonym tego zgromadzenia na Francję. Misjonarze Montfortain to zgromadzenie obecne w ok. 30 krajach, skoncentrowanym na działalności charytatywnej i szpitalniczej.

Źródło: PAP Autor: cyk/ akl/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij