Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Ile wydamy na święta? Eksperci podliczyli “Świąteczny Portfel Polaków 2023”

W tym roku przeciętna 4-osobowa rodzina, składająca się z rodziców i dwójki dzieci, wyda na organizację świat Bożego Narodzenia ok. 3739 zł – wynika z badania “Świąteczny Portfel Polaków 2023” Związku Banków Polskich. Zauważono, że do tej kwoty należy doliczyć koszt zakupu prezentów.

Jak wynika z badania “Świąteczny Portfel Polaków 2023”, statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących świąt wydać nominalnie 1490 zł. W ub.r. deklarowana kwota wydatków świątecznych wyniosła 1427 zł.Największą część świątecznych wydatków stanowią artykuły spożywcze i organizacja świąt, tj. przeciętnie 607 zł – wskazano w raporcie. Oznacza to wzrost o 3,8 proc. w stosunku do ubiegłego roku. “Na prezenty dla najbliższych przeciętnie przeznaczymy 565 zł – nominalnie aż o 13 proc. więcej niż rok wcześniej, z kolei na podróże świąteczne i dojazdy wydamy średnio 318 zł – to o 7 proc. mniej niż w roku ubiegłym” – dodano.

Z wyliczeń ZBP wynika, że w tym roku przeciętna 4-osobowa rodzina, składająca się z rodziców i dwójki dzieci, wyda na organizację Bożego Narodzenia ok. 3739,70 zł. “Do tego trzeba doliczyć koszty zakupu upominków, które w każdej rodzinie wyglądają inaczej” – zauważono.

Dr Przemysław Barbrich z ZBP, cytowany w raporcie, wskazał, że 86 proc. ankietowanych Polaków, podobnie jak w latach poprzednich, będzie finansować wydatki świąteczne z bieżących dochodów. Dla 30 proc. respondentów bieżące dochody nie będą jednak wystarczające, aby w całości pokryć wszystkie wydatki związane z organizacją świąt.

“Zakładają oni, że aby zrealizować swoje świąteczne plany będą musieli sięgnąć do zgromadzonych oszczędności lub też wspomóc się pożyczką” – wyjaśnił Barbrich.

Zgodnie z raportem, o ograniczeniach wydatków na święta myśli 64 proc. osób, wobec 73 proc. w ubiegłym roku. Wśród tego odsetka badanych, 43 proc. ankietowanych planuje zaoszczędzić na prezentach, 31 proc. na zakupach, a 19 proc. na podróżach.

Raport “Świąteczny Portfel Polaków 2023” oparty jest o wyniki badania przeprowadzonego przez agencję Minds&Roses na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków oraz badania metodą CATI/CAWI na próbie 76 placówek bankowych.

Źródło: PAP Autor: Adrian Reszczyński
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij