Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Ile w przyszłym roku wyniesie płaca minimalna? Minister zdradziła szczegóły

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ujawniła ile będzie wynosić w przyszłym roku płaca minimalna. Dodał, że będzie waloryzowana dwukrotnie.

Wysokość płacy minimalnej jest ustalana tak, aby zapewniała godne życie. Ustawa gwarantuje jej coroczny wzrost w stopniu nie niższym, niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jeżeli w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, to jest dodatkowo zwiększona o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB.

Do 15 czerwca Rada Ministrów ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej. Minister Maląg powiedziała PAP, że rząd chce, aby projekt ws. minimalnych wynagrodzeń w 2024 r. trafił na Stały Komitet Rady Ministrów, a 13 czerwca mógł być przedstawiony na posiedzeniu Rady Ministrów. Dodała, że płaca minimalna w przyszłym roku przekroczy 4200 złotych.

Maląg zapowiedziała też, że w przyszłym roku będą miały miejsce dwie waloryzacje minimalnych świadczeń, 1 stycznia i 1 lipca. Minister zauważyła, że rząd przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia bierze pod uwagę zarówno oczekiwania pracowników, jak i pracodawców. „Związki zawodowe optują, żeby to świadczenie minimalne było jak najwyższe. Z kolei pracodawcy patrzą zarówno przez pryzmat inwestycji w człowieka, jak i od strony kosztów, jakie ponoszą. Dlatego decyzja w tej sprawie musi być odpowiedzialna” – zaznaczyła. Płacę minimalną dostaje w Polsce ok. 3 milionów osób.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij