Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Ile samorządy zapłacą za węgiel? Premier zdradził konkrety

Premier Mateusz Morawiecki zdradził cenę, za jaką samorządy będą mogły kupować węgiel. Zdradził też za ile będą mogły go sprzedawać.

Premier oraz minister aktywów państwowych Jacek Sasin wzięli udział w konferencji w Otwocku. W jej trakcie premier zapowiedział, że maksymalna cena, jaką samorządy zapłacą za węgiel od importerów, to 1500 zł za tonę. Jeżeli cena u importera będzie wyższa, to wtedy rząd pokryje różnicę z budżetu. Ma to kosztować ok. 3 mld zł. Premier zapowiedział, że tę kwotę uda się „zmieścić” w przyszłorocznym budżecie bez konieczności jego nowelizacji.

Premier powiedział też, że samorządy przy odsprzedaży węgla będą mogły uwzględnić własne koszty, ale jego cena końcowa nie może przekroczyć 2 tysięcy złotych za tonę. Początkowo będą mogły kupować go gospodarstwa domowe, w których są zarejestrowane piece, do dwóch ton na jedno gospodarstwo. Ma to sprawić, że węgla starczy dla wszystkich, ale najprawdopodobniej już w grudniu lub styczniu będzie można go dokupić.

Przedstawiony przez premiera projekt ustawy ma trafić pod głosowanie na posiedzeniu Rady Ministrów jeszcze w czwartek, dzięki czemu Sejm będzie mógł się nią zająć już w przyszłym tygodniu. Szef rządu dodał, że sztywna taryfa na prąd dla samorządów będzie prawdopodobnie obowiązywać do 100%, a nie 80% zużycia energii. Wytłumaczył, że wymóg 80% był narzucony przez UE, ale „my go znosimy”. Samorządy będą jednak musiały przedstawić plan oszczędności prądu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij