Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Ile będzie kosztował przegląd samochodu? Padła szokująca kwota

Już wkrótce wzrosną ceny corocznych przeglądów samochodów. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP wystąpiło z szokującą propozycją.

Każdy właściciel samochodu musi raz do roku przejść przegląd techniczny, który ustala, czy jego auto nadal nadaje się do użytku i nie stanowi niebezpieczeństwa na drodze. Obecnie takie badanie kosztuje 98 zł. Jego cena nie uległa zmianie od 20 lat. Diagności żalą się, że od tego czasu znacznie wzrosły ceny prowadzenia stacji diagnostycznej. Od jakiegoś czasu mówi się, że nowelizacja jest nieunikniona.

Na razie nie wiadomo jednak o ile wzrośnie opłata za przegląd. SITKRP wystąpiła z propozycją zmian. Chcą, by badanie techniczne kosztowało… 10% minimalnego wynagrodzenia. To obecnie wynosi 4,3 tys. zł, więc po wprowadzeniu tej zmiany za przegląd zapłacilibyśmy aż 430 zł. Autorzy tego pomysłu zwracają uwagę, że obecna cena, 98 zł, stanowiła 11,9% płacy minimalnej, gdy wprowadzono ją w 2004 roku.

Większość diagnostów domaga się jednak mniejszej podwyżki, do 246 zł. Chcą także, by w przepisach pojawił się przepis o automatycznej, corocznej waloryzacji wysokości opłat. Byłby oparty o wskaźnik inflacji z poprzedniego roku.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox Newstrojmiasto.pl Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij