Z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wynika, że Polacy są podzieleni w sprawie ewentualnej organizacji igrzysk olimpijskich w 2040 lub 2044 roku. Pomysł popiera 45 proc. respondentów, a 41 proc. jest mu przeciwna.
16 sierpnia premier Donald Tusk ogłosił, że Polska podejmie starania o organizację letnich igrzysk w 2040 lub 2044 roku. Z badania opinii publicznej – przeprowadzonego przez CBOS metodą telefoniczną, wynika, że obywatele są mocno podzieleni w tej kwestii.
15 proc. ankietowanych zdecydowanie popiera pomysł, by kraj nad Wisłą był gospodarzem olimpijskich zmagań, natomiast 30 proc. “raczej popiera”. Z kolei 20 proc. “raczej jest przeciwnych”, a 21 proc. “zdecydowanie jest przeciwnych”. Zdania nie miało 14 proc. ankietowanych.
Pomysłowi polskiego rządu częściej sprzeciwiają się mężczyźni niż kobiety (46 proc. wobec 37 proc.), osoby lepiej wykształcone (50 proc. w grupie respondentów z wykształceniem wyższym wobec 35 proc. z wykształceniem podstawowym) oraz bardziej interesujące się polityką (59 proc. wśród oceniających swoje zainteresowanie jako bardzo duże wobec 32 proc. wśród oceniających je jako niewielkie lub żadne).
Wyraźne różnice opinii w sprawie Polski jako gospodarza igrzysk występują również pomiędzy elektoratami. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej pomysł spotkał się w większości z aprobatą, natomiast opinia osób popierających Lewicę jest równie podzielona jak ogół populacji. W pozostałych elektoratach głosy sprzeciwu przeważają już dość wyraźnie nad głosami poparcia.