Słynny reżyser Jerry Bruckheimer ma powody do zadowolenia. Dowiedział się, że makieta przygotowana do jego najnowszego filmu okazała się być tak realistyczna, że Chińczycy zmienili trasę swojego satelity szpiegowskiego aby ją sfotografować.
W 1986 roku swoją premierę miał Top Gun, dramat sensacyjny o amerykańskiej szkole pilotów wojskowych. Krytycy przyjęli go chłodno, ale wśród widzów szybko stał się hitem i zmienił Toma Cruise’a w gwiazdę Hollywood. Dziś uznawany jest za jeden z najsłynniejszych filmów lat 80tych. Wkrótce premierę będzie miała jego druga część, Top Gun: Maverick. To jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku. Amerykańskie media donoszą, że publiczność testowa była nim zachwycona.
https://www.youtube.com/watch?v=gNtJ4HdMavo&ab_channel=FilmSpotTrailer
Jak w wielu filmach wojennych, także w produkcji tego ogromną rolę odgrywają amerykańskie siły zbrojne. W najnowszym Top Gunie wystąpią nie tylko atomowe lotniskowce Abraham Lincoln i Theodore Roosevelt, ale także szereg wojskowych samolotów. Oprócz maszyn, które istnieją naprawdę, wystąpi w niej również fikcyjny samolot hipersoniczny Darkstar.
Does Lockheed Martin's stealthy SR-72 Darkstar spy plane have a cameo in 'Top Gun: Maverick'? https://t.co/bmF5KEe2Se pic.twitter.com/kp5DxyhqN1
— SPACE.com (@SPACEdotcom) April 28, 2022
Kiedy ujawniono po raz pierwszy jego wygląd, wiele osób zauważyło jego podobieństwo do wizualizacji SR-72, przedstawionej kilka lat temu przez Lockheed Martin. To projekt hipersonicznego drona zwiadowczego, którego prototyp ma się wznieść w powietrze w 2025 roku. Szybko okazało się, że to podobieństwo nie jest przypadkowe. Bruckheimer poprosił bowiem o pomoc w stworzeniu Darkstara pracowników należącego do Lockheed Martina biura projektowego Skunk Works, które projektuje też SR-72.
Skunk Works to jedno z najsłynniejszych biur projektowych na świecie. Zaczynało od zaprojektowania ciężkiego myśliwca P-38 Ligtning w 1939 roku i P-80 Shooting Star, pierwszego amerykańskiego myśliwca odrzutowego w 1943. Sławę zyskało dzięki projektom najbardziej zaawansowanych technicznie samolotów w amerykańskim arsenale. Jego projektanci odpowiadają m.in. za szpiegowski U-2, SR-71 – najszybszy samolot w historii, F-117 – pierwszy samolot niewykrywalny przez radary, a także za myśliwce piątej generacji F-22 i F-35. Pracownicy Skunk Works nie tylko pomogli zaprojektować Darkstara, ale także zbudowali jego makietę.
W rozmowie z Sandboxx News reżyser tego filmu Joseph Kosinski ujawnił, że zwrócił się o pomoc do Skunk Works bo chciał, żeby Darkstar wyglądał tak realistycznie jak to tylko możliwe. Wygląda na to, że udało mu się osiągnąć ten cel. Bruckheimer, który jest producentem tego filmu, wyznał bowiem, że dowiedział się od kolegów z marynarki wojennej, że Chińczycy zmienili trasę jednego ze swoich satelitów szpiegowskich aby zrobić ich makiecie zdjęcia.