W podlaskim Michałowie miało dojść do odsłonięcia wymierzonych w Straż Graniczną pomników. Zamiast tego jego mieszkańcy przeprosili straż graniczną.
Michałowo to niewielkie miasteczko przy granicy z Białorusią. Głośno zrobiło się o nim podczas operacji Śluza, w ramach której służby Łukaszenki pomagały nielegalnym imigrantom w forsowaniu granicy, by zdestabilizować UE i uniemożliwić pomoc uchodźcom z Ukrainy. TVN 24 twierdził wtedy, że widział w nim dzieci, imigrantów, które miały być odesłane na Białoruś. „Gdzie są dzieci z Michałowa?” stało się wtedy ulubionym pytaniem aktywistów i polityków ówczesnej opozycji
Tygodnik Solidarność poinformował, że w sobotę w rządzonym przez burmistrza z PO Marka Nazarko miasteczku odbyła się rocznica uzyskania praw miejskich. W jej trakcie miało dojść do odsłonięcia dwóch pomników, które były wymierzone w Straż Graniczną. Pierwsza płaskorzeźba przedstawia klęczącego funkcjonariusza SG, który podaje pluszowego misia dziewczynce, a wszystkiemu przygląda się jej matka. Znalazły się na niej słowa „honor” i „sława”. Najprawdopodobniej nawiązuje to do tego, jak Polacy witali uchodźców z Ukrainy. Druga płaskorzeźba przedstawia grupę nielegalnych imigrantów za drutem kolczastym i strażnika granicznego, który uniesioną ręką zakazuje im wstępu. Na boku płyty widnieją napisy „Syria”, „Allepo”, „Afganistan”, „Irak”, „Jemen” i „Somalia”.
— PikuśPOL 🇵🇱 📿 (@pikus_pol) May 20, 2024
TySol dowiedział się od mieszkańców Michałowa, że na uroczystości byli obecni wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Do samego odsłonięcia skandalicznych rzeźb jednak nie doszło, pozostały przesłonięte płachtami.
Gdzie są pomniki z Michałowa? pic.twitter.com/gSr4EVlI7k
— Tomasz Lipiński (@TDLipinski) May 21, 2024
Zamiast tego delegacja mieszkańców miasteczka, w skład której weszli też lokalni radni i działacze, udała się do strażnicy Straży Granicznej. Wręczyli funkcjonariuszom kwiaty i wyrazili wdzięczność za ich służbę. Przeprosili ich także za te pomniki. Przedstawiciele SG przyjęli kwiaty i podziękowali za wyrazy społecznego wsparcia.