Najnowsze wiadomości ze świata

Hit! Na Ukrainie zauważono rosyjską Wunderwaffe

Od jakiegoś czasu mówi się, że Rosjanie mają problemy z brakiem sprzętu do wysyłania na front. Najnowsze zdjęcia, które wyciekły do internetu, pokazują, że te problemy mogą być poważniejsze, niż sądzono.

Rosjanie od początku wojny ponoszą ogromne straty w sprzęcie. Według strony ukraińskiej stracili już 3414 czołgów, 6692 pojazdy opancerzone, 2426 systemów artyleryjskich czy 488 wyrzutni rakiet. W teorii mają jeszcze ogromne rezerwy, ale w praktyce od dłuższego czasu wysyłają na Ukrainę sprzęt, który lata swojej świetności ma dawno za sobą, np. czołgi T-62. Zdaniem ekspertów oznacza to, że nowocześniejszy sprzęt, który powinni mieć w magazynach, jest w tak złym stanie, że nie nadaje się do wysłania na front.

Wczoraj w mediach społecznościowych pojawiło się za to kuriozalne zdjęcie maszyny, którą faktycznie wysłali. Składa się z transportera opancerzonego MT-LB, który wszedł na służbę pod koniec lat pięćdziesiątych, do którego dospawano wieżę 2M-3. Prace nad tą wieżą, która jest uzbrojona w dwa działka kal. 25 mm, rozpoczęto w 1945 roku, była używana na np. małych okrętach patrolowych.

Na razie nie jest jasne w jaki sposób Rosjanie planują użyć tych składaków. Eksperci zwracają uwagę, że nie ma raczej sytuacji, w którym miałyby się sprawdzić. MT-LB jest opancerzony tylko z nazwy, jego pancerz w najgrubszym miejscu ma zaledwie 14 mm i można go przebić z karabinu maszynowego. Zasięg działek tej wieży przy strzelaniu do celów naziemnych wynosi 2700 metrów, co oznacza, że np. operatorzy Javelinów będą mogli je niszczyć z bezpiecznej odległości. Rosjanie w teorii będą mogli ich użyć jako pojazdów przeciwlotniczych, ale nie są wyposażone w radar, więc ich skuteczność siłą rzeczy nie będzie zbyt wielka.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij