Najnowsze wiadomości ze świata

Hit! Lewicowi aktywiści przetransportowali 15-tonową bryłę lodu do Hiszpanii. Chcą uwrażliwić społeczeństwo na to, że Arktyka topnieje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia – informuje “La Opinion de Malaga”.

Inicjatywa wywołała polemikę i krytykę organizacji ekologicznych.Zgodnie z lokalnym “La Opinion de Malaga” młodzież ponad dwa tygodnie lipca podróżowała po południowych wybrzeżach duńskiej wyspy, przemieszczając się pontonami i kajakami. Mieszkała z Eskimosami, wśród których promowała produkty “Smaki Malagi”, spała pod namiotami na czapach lodowych, nakręciła film i zabrała wiele dowodów na zmiany klimatu, które przekaże miejscowemu uniwersytetowi.

Przywieziona do Hiszpanii góra lodowa jest obecnie przechowywana w kontenerze w temperaturze poniżej 22 stopni C.

Organizacja Ekolodzy w Akcji nazwała inicjatywę “bezsensowną”. “To tak, jak uświadamiać o maltretowaniu zwierząt, organizując korridę” – stwierdziła. – “To tak, jak wydobywać hektolitry wody z mokradeł, żeby wyparowała na ulicy dla uświadomienia ludziom, jak ważna jest woda”.

Aktywiści zwrócili także uwagę na emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych związanych z wydobyciem, transportem i przechowywaniem bryły lodu.

Jednak podróżnicy bronią swojego przesłania, wskazując, że trzeba uświadamiać ludziom, iż “Arktyka topnieje i trzeba ją ratować”. Według lidera grupy, podróżnika Manuela Calvo, “ślad ekologiczny” wyprawy zostanie zrównoważony przez posadzenie lasu.

Źródło: (PAP) Autor: Z Saragossy Grażyna Opińska
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij