Hit! Feministki chcą ronda Praw Kobiet zamiast Dmowskiego. Oto, jak im odpowiedzieli internauci Publicystyka

Hit! Feministki chcą ronda Praw Kobiet zamiast Dmowskiego. Oto, jak im odpowiedzieli internauci

Znana z antyrządowych organizacji pod nazwą “Akcja Demokracja” poinformowała na Facebooku, że zamierza doprowadzić do zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego na… rondo Praw Kobiet. W tym celu zapytali także internautów co sądzą na ten temat. Takich reakcji na pewno się nie spodziewali.

Na stronie NaszaDemokracja.pl została utworzona na początku marca petycja o zmianę nazwę ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Za całą inicjatywą stoją takie organizacje jak Warszawskiego Strajku Kobiet, Forum Przyszłości Kultury oraz Fundacja na Rzecz Równości i Emancypacji Ster, a jej autorką jest Elżbieta Korolczuk. Kobieta w uzasadnieniu całej akcji przypomina o aspektach historycznych, odnosząc się pierwszych wyborów parlamentarnych w II Rzeczypospolitej w 1919 roku, kiedy mężczyźni i kobiety głosowali na równych prawach. Polska była jednym z pierwszych krajów, który wprowadził równe prawo wyborcze, na długo przed większością państw z Europy Zachodniej.

Już czas, by uhonorować trud i walkę setek tysięcy kobiet z podziałami, przemocą, nierównością społeczną. To walka o idee, które łączą a nie dzielą, Idee, które niosą pozytywne zmiany. Idee, które są ważne dla każdego i każdej z nas, w Polsce, w Europie i na świecie bez względu na opcje polityczne i przekonania religijne –  czytamy w apelu.

Aktywistka we wpisie wyjaśnia także, że idea zmiany nazwa ronda wynika poniekąd z powodu narastania zjawiska “agresji i polaryzacji politycznej w dzisiejszej Polsce”. Inicjatorki całej akcji są “pokazania pozytywnych aspektów działań na rzecz wspólną” oraz ubolewają nad tym, że “tylko 170 spośród 5471 obiektów miejskich nosi nazwę, która upamiętnia dokonania kobiet”. `W pości możemy także przeczytać wyjaśnienie dlaczego akurat aktywistki chcą zmiany nazwy ronda jednego z polskich bohaterów.

Obecna nazwa ronda, nadana w 1995 roku, budzi kontrowersje i jest zarzewiem konfliktów, bowiem działalność polityczna Romana Dmowskiego oparta była na idei wykluczania ze społeczeństwa i narodu grup arbitralnie uznanych za niegodne przynależności do niego – czytamy.

Petycja jednak nie cieszy się sporym zainteresowaniem o czym świadczy fakt, że do tej pory nie zebrano wymaganych 2 tysięcy podpisów. Co więcej jest zdecydowanie większa ilość zwolenników pozostania przy obecnej nazwie ronda. Świadczy o tym ankieta przeprowadzona na fanpage’u “Akcja Demokracja”, w której udział wzięło ponad 36 tysięcy użytkowników portalu. Ponad 90% głosujących jest za tym, abym rondo nosiło nazwę Romana Dmowskiego, podczas gdy za jego zmianą opowiada się mniej niż 10%.

W komentarzach znajdziemy także sporo głosów wykazujących hipokryzję inicjatorów całej akcji, którym przypominają iż to właśnie Endecja na czele z Romanem Dmowskim wywalczyła prawa wyborcze dla kobiet w odrodzonej Polsce. Padły także pytania dlaczego akurat aktywistki chcą zmiany nazwy ronda Dmowskiego, a nie jednej z ulicy nazwanej po komunistycznych zbrodniarzach.

Źródło: Facebook/ Nasza Demokracja Autor: JD
Fot. Wikipedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij