Najnowsze wiadomości ze świata

Hiszpańska prasa: „Polska będzie beneficjentem nowej polityki Stanów Zjednoczonych. Najbardziej ucierpią Niemcy”

Hiszpański dziennik “ABC” uważa, że Polska będzie beneficjentem nowej polityki USA dotyczącej baz wojskowych w Europie. Madrycka gazeta przewiduje, że na zmianach tych najbardziej ucierpią Niemcy.

Korespondent “ABC” w Waszyngtonie, powołując się na źródła dyplomatyczne twierdzi, że prezydent USA Donald Trump wezwie swoich zachodnioeuropejskich sojuszników do większych wydatków wojskowych. W poniedziałkowym tekście pt. “Trump poprosi europejskich partnerów do zapłaty 150 proc. kosztu baz” sugeruje, że największe wydatki poniosą Niemcy.

“W Europie najbardziej ucierpią na nowych wymaganiach Trumpa Niemcy, w których stacjonuje 32 tys. ze 70 tys. amerykańskich żołnierzy przebywających na tym kontynencie” – napisał “ABC”.

Madrycki dziennik twierdzi, że w związku z nową polityką USA większe nakłady na utrzymanie amerykańskich baz będzie też musiała ponieść Hiszpania. Na jej terytorium znajdują się dwie takie jednostki wojskowe, w prowincjach Kadyks i Sewilla.

Gazeta, powołując się na hiszpańskie źródła dyplomatyczne, twierdzi, że ten “nieprzedstawiony jeszcze Madrytowi plan” Trumpa jest “niepraktyczny”, gdyż zarówno hiszpańskie, jak i włoskie bazy wojskowe służą bardziej interesom Waszyngtonu w Afryce niż w Europie.

“Są jednak kraje gotowe na wydatki w zamian za amerykańską obecność na swoim terytorium, szczególnie byli sowieccy satelici. Na przykład polski rząd zaproponował Białemu Domowi 2 mld euro za budowę nowej bazy wojskowej w tym kraju” – napisała hiszpańska gazeta, wskazując, że Warszawie bardziej od pieniędzy zależy na bezpieczeństwie.

Stołeczny dziennik twierdzi, że Polska powinna skorzystać też niebawem na “planie wdrażania przez USA obronnego systemu pocisków”. Przewiduje on według gazety budowę instalacji militarnych w Polsce, Rumunii oraz na okrętach wojennych stacjonujących na Atlantyku.

W innym tekście opublikowanym w “ABC” gazeta odnotowuje, że przeciwwagą dla planów redukcji amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Zachodniej są przyspieszone działania Paryża i Berlina w budowie europejskiej armii. Stołeczny dziennik wskazuje, iż Polska jest jednym z państw, które zdecydowanie opowiada się za wzmocnieniem amerykańskiej obecności na swoim terytorium.

“Polska jest gotowa nawet do zapłacenia za budowę nowych amerykańskich baz wojskowych u siebie, aby odstraszyć Moskwę, nawet pomimo grożących jej niebezpiecznych konsekwencji geostrategicznych” – ocenił “ABC”.

W lutym ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison zadeklarowała, że w sytuacji powołania nowej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce nie będą konieczne cięcia w liczbie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. Jej wypowiedź dla gazety “Military Times” zbiegła się ze zorganizowaną w lutym w Warszawie z inicjatywy USA konferencją bliskowschodnią.

Źródło: PAP Autor: Marcin Zatyka
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij