Rządzącym Hiszpanią socjalistom nie udało się doprowadzić do ekshumacji generała Franco. Postanowili więc zemścić się na jego rodzinie – poprzez odebranie im wartej ponad 20 milionów złotych posiadłości.
Dom o którym mowa, Pazo de Meiras, został zbudowany pod koniec XIX wieku. Jego właściciele zostali zamordowani przez anarchistów. Kiedy okoliczne tereny przeszły pod kontrolę nacjonalistów w 1938 roku generał Franco zaczął używać go jako letniej rezydencji. Budynek został zakupiony przez jedną z organizacji nacjonalistycznych i w 1941 roku przekazany mu w darze.
Rządzący Hiszpanią socjaliści od dawna próbują przenieść zwłoki generała z grobu w Dolinie Poległych. Ostatnia próba spaliła się na panewce w czerwcu kiedy hiszpański sąd najwyższy nakazał wstrzymanie ekshumacji aby mieć czas na rozpatrzenie odwołania złożonego przez rodzinę generała.
W czwartek hiszpańskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że zwróciło się do lokalnego sądu w północno-zachodniej Galicji z wnioskiem o nacjonalizację należącego do rodziny Franco budynku. Twierdzą, że mają solidne dokumenty które potwierdzają to, że budynek powinien stać się własnością publiczną. Ich zdaniem nacjonalistyczna organizacja, która odkupiła posiadłość od krewnych zamordowanych przez lewicę właścicieli zebrała na to środki wśród lokalnej ludności stosując przymus i groźby. Uważają również, że sama transakcja przekazania go generałowi w 1941 roku była niezgodna z prawem.
Rodzina Franco uważa, że działania ministerstwa mają na celu ich zastraszenie. „Oni <rząd> już nam grozili, że dokonają zemsty jeśli nie wycofamy się <z obrony miejsca pochówku generała> i to część strategi tej zemsty” – powiedział Francis Franco, jeden z wnuków generała.