Najnowsze wiadomości ze świata

Hiszpania zamienia się w pustkowie, perspektywy są jeszcze gorsze niż w Polsce. Ok. 40 proc. młodych Hiszpanów nie chce mieć dzieci

Pod względem demograficznym Hiszpania zamienia się w pustkowie, a perspektywy nie są zachęcające. Ok. 40 proc. młodych Hiszpanów nie będzie miało dzieci, a połowa – wnuków – powiedział dyrektor Fundacji Odrodzenie Demograficzne Alejandro Macarron.

W 2020 r. urodziło się 244 tys. dzieci z matek Hiszpanek, to tylko nieco więcej niż połowa z 419 tys., które urodziły się w 1939 r., kiedy Hiszpania liczyła 25,5 mln mieszkańców – poinformował Macarron, cytowany w czwartek przez dziennik “El Mundo”.Dyrektor zabrał głos podczas Forum Demograficznego zorganizowanego w tym tygodniu przez Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych w Madrycie. Większość prelegentów Forum jako główną przyczynę sytuacji demograficznej podawała społeczny kryzys systemu wartości.

Były minister spraw wewnętrznych Jaime Mayor Oreja przyznał, że jego pokolenie nie umiało przekazać swoim potomkom właściwej hierarchii wartości. Ubolewał, że politycy zajmują się inżynierią społeczną.

Wiceburmistrz Madrytu Begona Villacis ostrzegła przed niebezpieczeństwem niechcianej samotności, szczególnie w tzw. trzecim wieku. “Będziemy żyli długo, ale jak będziemy żyli?” – pytała.

Roberto Ramos z Banku Hiszpanii poinformował, że wskaźnik obciążenia demograficznego przewyższy 50 proc. w 2040 r., gdyż osób powyżej 65. roku życia będzie tyle, co połowa ludności w wieku 14-64 lat. “Wyzwaniem nie jest tylko system emerytalny. Starzejąca się ludność jest mniej +cyfrowa+, co nie jest zgodne z tendencją globalistyczną” – wskazał.

Dyrektor Instytutu Studiów Rodziny Uniwersytetu CEU w Madrycie Carmen Fernandez zwróciła uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniego środowiska społecznego, które kładłoby nacisk na znaczenie rodziny.

“To pilny cel wobec sytuacji samobójstwa demograficznego – pisze “El Mundo”. – Młoda populacja w wieku 20-39 lat jest dziś o 34 proc. mniejsza niż 20 lat temu”.

 

Źródło: PAP Autor: Grażyna Opińska z Saragossy 
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij