Publicystyka

Hipokryzja Onetu. Naśmiewają się z akcentów ludzi czytających komunikaty w PKP

Na Onecie pojawił się zaskakujący materiał, który oburzył wielu internautów w Polsce. We wspomnianym artykule przedstawione zostało nagranie pochodzące z pociągu PKP na trasie Przemyśl-Wiedeń, gdzie jeden z konduktorów próbuje przedstawić komunikat w języku angielskim. Dziennikarze portalu należącego do spółki Ringier Axel Springer Polska nie szczędzili szyderczych komentarzy pod adresem mężczyzny.

Onet w materiale posiłkuje się filmem nagranym przez jednego z podróżnych, który postanowił uwiecznić moment, kiedy konduktor przedstawiał komunikat. Początkowo mężczyzna wymieniał po kolei nazwy kolejnych stacji, a następnie wygłosił informację o zakazanie palenia papierosów w pociągu w języku angielskim. Słychać wyraźnie, że sprawia mu to nie mały problem – być może jest to konduktor starszej daty, któremu nie jest tak łatwo operować obcym językiem, jak jego młodszym kolegom czy koleżankom.

Akcent konduktora z pewnością nie jest zbyt profesjonalny, jednak całą treść komunikatu można dość łatwo zrozumieć.

Zaskakujący jest jednak fakt, w jaki sposób portal Onet opisał wspomniane wydarzenie. Nie brakuje w nim bowiem kpiących komentarzy – konduktor nazywany jest ironicznie “lingwistą z PKP”.

-I często Szekspir to może nie jest, ale na pewno da się zrozumieć – czytamy na samym wstępie artykułu.

Słynący raczej z dość progresywnego podejścia portal, którego redaktorem naczelnym jest Bartosz Węglarczyk i który, wydawać by się mogło, że stroni od wyśmiewania ludzi z jakiegokolwiek powodu, zaskoczył z pewnością wiele osób. Nie brakuje bardzo krytycznych komentarzy pod adresem Onetu. Do dyskusji włączyła się m.in. posłana Lewicy Anna Maria Żukowska, która twierdzi, że “nie ma co się śmiać”. Nieprzychylnie pod kątem materiału spojrzeli także redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa, czy reporterka Radia Maryja Zuzanna Dąbrowska, a także wielu innych internautów.

Dlaczego ludzie często choć znają język, boją się go używać? Bo ktoś ich wyśmieje. A potem napisze o tym artykuł. Głupie – czytamy we wpisie Dąbrowskiej.

Podobnych komentarzy pod materiałem Onetu jest więcej.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet Autor: JD
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij