Najnowsze wiadomości ze świata

Hinduska aktywistka została aresztowana przez Gretę Thunberg

Hinduska policja aresztowała i postawiła poważne zarzuty młodej eko-aktywistce. Winna tego była jej szwedzka koleżanka po fachu Greta Thunberg.

W 2017 roku hinduski rząd przygotował propozycję trzech reform rynku rolnego, które znacznie liberalizowały  handel i produkcję żywności. Kiedy okazało się, że władze stanów nie chcą wprowadzać ich w życie, zamieniono je w ustawy. 18 września zeszłego roku przeszły przez głosowanie w Lok Sabha, niższej izbie hinduskiego parlamentu a cztery dni później przez głosowanie w izbie wyższej Rajya Sabha – gdzie zarządzono głosowanie głosowe zamiast liczenia głosów, co oburzyło mającą większość opozycję. 28 września prezydent je podpisał.
Podpisanie tych ustaw wywołało ogromne protesty rolniczych związków zawodowych. Argumentują, że liberalizacja rynku sprawi, że hinduscy rolnicy – w większości małorolni – nie będą mogli na nim konkurować z wielkimi korporacjami. Wywołało to trwające nieprzerwanie od pół roku, często brutalne protesty, w których życie straciło już ponad 159 osób.

Protestujący rolnicy stworzyli tzw. skrzynkę narzędziową. Jest to dokument, którego autorzy radzą jak najskuteczniej protestować, jak pisać petycje i zbierać podpisy itd. Dokument ten krążył po hinduskim internecie i nie zwracał niczyjej uwagi. Zmieniło się to, kiedy swoje wsparcie dla protestujących rolników wyraziła znana niegdyś aktywistka klimatyczna Greta Thunberg. W zeszłą środę Thunberg w usuniętym już tweecie zamieściła link z którego można pobrać ten plik. To sprawiło, że zwróciła na niego uwagę hinduska policja. W czwartek oddział do walki z cyberprzestępczością policji w Delhi rozpoczął w tej sprawie śledztwo. Według policjantów dokument ten miał być stworzony przez Fundację Poetyckiej Sprawiedliwości, którą łączą ze złożonym z Sikhów separastycznym ruchem Khalistan – chociaż dla wszystkich jest jasne, że próby połączenia tych protestów z separatystami to raczej zrzucanie przez rząd winy za obecną sytuację.

W sobotę policjanci dokonali nalotu na dom w mieście Bagalore i aresztowali 22-letnia Dishę Ravi, która na co dzień pracuje w wegańskiej restauracji, a w wolnych chwilach walczy z klimatem jako założycielka stworzonych przez Gretę Piątków dla Przyszłości w swoim rodzinnym mieście. Ravi została przetransportowana drogą lotniczą do Delhi i już w niedzielę stanęła przed sądem.

Sąd postawił jej bardzo poważne zarzuty. Została oskarżona o wzniecanie buntu i kryminalny spisek. Śledczy twierdzą, że to właśnie ona była główną autorką tego dokumentu i przekazała go Thunberg aby ta mogła go wypromować. Ravi rozpłakała się przed sądem i przyznała, że edytowała w tym pliku dwie linijki, ale policja uważa, że jej rola była znacznie większa – oskarżają ją między innymi o stworzenie grupy na Whatsapp, na której komunikowali się jego autorzy.

Sąd zgodził się, żeby młoda aktywistka została w areszcie jeszcze przez pięć dni. Ma to dać czas policji na odkrycie dowodów jej związków z separatystami. Równocześnie policja prowadzi naloty na kolejne mieszkania szukając dwóch kolejnych aktywistów. Hinduskie organizacje ekologiczne potępiły już jej aresztowanie i stwierdziły, że to „polowanie na czarownice”.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie Gua Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij