Najnowsze wiadomości ze świata

Hindusi szykują się do lądowania na księżycu

Indyjski statek kosmiczny Chandrayaan-3 wszedł na orbitę księyca i szykuje się do wysadzenia lądownika w pobliżu jego południowego bieguna. Jeśli to się uda, to Indie zostaną czwartym państwem, które wylądowało na księżycu.

Pierwszy Chandrayaan został wysłany na księżyc w 2008 roku. Zgodnie z planem okrążył jego orbitę, po czym został rozbity o jego powierzchnię. Chandrayaan-2 poleciał w 2019 roku. Podjął próbę tzw. miękkiego lądowania bezzałogowego robota, ale w jego trakcie lądownik stracił kontakt z centrum kontroli lotu i rozbił się o powierzchnię księżyca. Powodem miał być błąd w oprogramowaniu, ale dotyczący go raport nie został jeszcze upubliczniony.

Chandrayaan-3 wystartował w stronę księżyca 14 lipca. W weekend wszedł na jego orbitę. Lądowanie zaplanowano wstępnie na 23 sierpnia. Jeżeli ta misja się powiedzie, to Indie zostaną dopiero czwartym państwem, któremu udało się wylądować na księżycu, po USA, ZSRR i Chinach.

Na miejsce lądowania Hindusi wybrali okolicę bieguna południowego, gdzie rzeźba terenu jest wyjątkowo trudna. Ich misja ma trzy główne cele: ma udowodnić, że są w stanie przeprowadzić bezpieczne lądowanie na księżycu, przetestować w akcji bezzałogowy łazik oraz zebrać dane i przeprowadzić serię eksperymentów naukowych aby dowiedzieć się więcej o składzie księżyca.

https://twitter.com/chandrayaan_3/status/1688215948531015681?s=20

Indie rozpoczęły swój program kosmiczny świeżo po uzyskaniu niepodległości, kiedy były bardzo biednym państwem, które nadal zmagało się ze skutkami oderwania od niego dzisiejszego Pakistanu. Pierwszą rakietę wysłali w kosmos w 1963 roku, ale wtedy ich program kosmiczny nie mógł się równać z tymi, które prowadziło USA i ZSRR. Obecnie jednak Indie są piątą największą gospodarką na świecie i mają ambicję wejścia do pierwszej ligi eksploracji kosmosu. „Chandrayaan-3 napisze nowy rozdział w odysei kosmicznej Indii” – napisał na Twitterze premier Modi po jego starcie. Jego misja kosztowała dotychczas 75 milionów dolarów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij