Najnowsze wiadomości z kraju

„Herr Weber, chcecie nas pouczać?”. Burza po słowach niemieckiego polityka

Politycy obozu władzy w stanowczych słowach komentują ostatnią wypowiedź Manfreda Webera o Polsce. Premier Morawiecki wezwał Niemca do debaty, z kolei Marcin Ociepa nazwał go „przełożonym polskiej opozycji”.

Szef grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) po raz kolejny wywołał oburzenie swoją wypowiedzią. W czerwcu dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Manfred Weber powiedział, że chciałby zbudować „zaporę ogniową przed PiS”.  Swoje ugrupowanie nazwał jedyną siłą, która może zastąpić Prawo i Sprawiedliwość w Polsce i „poprowadzić ten kraj z powrotem do Europy”.

Teraz wywołał kontrowersje rozmową z telewizją ZDF. Ponownie mówił o zwalczaniu PiS-u i podkreślał, że „każda partia musi zaakceptować państwo prawa”.

To jest zapora przeciw przedstawicielom PiS-u w Polsce, którzy systematycznie atakują państwo prawa i wolne media – mówił Weber.

W tych trzech zasadach się nie zachwiejemy. Kto to akceptuje, może być demokratycznym partnerem – konkurentem, politycznym konkurentem, ale demokratycznym partnerem. Wszyscy inni, którzy tego nie przestrzegają, jak niemiecka AfD, jak Le Pen we Francji albo PiS w Polsce, są naszymi wrogami i będą przez nas zwalczani – podkreślił szef EPL.

Do wypowiedzi Webera odnieśli się polscy politycy. Premier Mateusz Morawiecki opublikował w sieci nagranie, wzywając lidera Europejskiej Partii Ludowej, w której skład wchodzi Platforma Obywatelska, do debaty telewizyjnej.

Nazwał nas swoimi wrogami. To kolejna taka wypowiedź. Dosyć tego. Jeśli Niemcy otwarcie przyznają, że będą ingerować w wybory w Polsce, to niech staną z otwartą przyłbicą. Panie Weber, proszę nie posługiwać się swoim pomocnikiem Donaldem Tuskiem. Proszę stanąć do debaty – zaapelował szef polskiego rządu.

Słowa lidera EPL krytycznie ocenia również wiceszef MON Marcin Ociepa. Zauważył, że w tym przypadku „mówimy o przełożonym polskiej opozycji”. Polityk skomentował także debatę zaproponowaną przez premiera.

– Jest szefem Donalda Tuska. Po co rozmawiać z jego reprezentantami w Polsce, jak można rozmawiać z samym liderem? mówił Ociepa o Weberze.

Wiceszef resortu obrony wyjaśnił również dlaczego premier Morawiecki wezwał niemieckiego polityka, a nie lidera PO.

Proszę zrozumieć, że Donald Tusk jest patologicznym kłamcą. To człowiek, który dzisiaj używa wobec Polski broni masowego rażenia. Tą bronią jest kłamstwo powiedział.

Swoje zdanie na temat słów Webera wyraził także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Herr Weber. Sie haben keine Ahnung von Rechtsstaat und freien Medien. Łamiecie bezczelnie traktaty, stosujecie blokady medialne, żeby tylko niemieckie społeczeństwo nie mogło dowiedzieć się o gwałtach na kobietach i przestępstwach waszych muzułmańskich, nielegalnych imigrantów ­napisał na Twitterze Czarnek.

I to wy razem ze swoim pomagierem Tuskiem chcecie nas pouczać? To wy jesteście wrogami demokracji – dodał.

Źródło: stefczyk.info/na podst.dziennik.pl/Twitter Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij